Politika Domáce Parlamentné voľby

Gašpar navštívil Blahu. Za Smer údajne kandidovať nejde

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar sa chystá založiť bezpečnostný inštitút. Zdroj: Topky.sk

BRATISLAVA – Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar sa chystá založiť bezpečnostný inštitút. K rôznym otázkam sa chce vyjadrovať cez sociálne siete. “Chcel by som spustiť bezpečnostný inštitút ako občianske združenie, začať komentovať otázky vnútornej bezpečnosti mojím odborným pohľadom. Prípravné práce nejaké sú,“ povedal pre televíziu JOJ. Televízia o tom informuje na svojej internetovej stránke noviny.sk.

 

Štáb televízie ho stretol v parlamente po návšteve poslanca za stranu Smer-SD Ľuboša Blahu. Gašpar sa pre televíziu vyjadril, že išlo o súkromnú návštevu. Poprel, že by dostal politickú ponuku alebo ponuku kandidovať vo voľbách za Smer. “To neprichádza do úvahy vôbec,” povedal Tibor Gašpar pre TV JOJ. Gašpar tvrdí, že momentálne si užíva dôchodok, ale chystá sa vrátiť do verejnosti minimálne v podobe komentárov na sociálnej sieti.

Na snímke Ľuboš Blaha (Smer- SD). Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Televízia na svojom portáli pripomína, že nedávno uplynul rok, čo Gašpar odišiel z funkcie prezidenta Policajného zboru. Na otázku, čo považuje s odstupom času za chybu, odpovedal, že možno mal byť menej otvorený novinárom. “Čo ma mrzí, že človek niekedy neodchádza s takou povesťou, akú by si predstavoval a ja si myslím, že som urobil všetko preto, aby sa občania tejto krajiny cítili bezpečne,“ vyjadril sa Gašpar.

Gašpar vypovedal

K trestným oznámeniam vo veci lustrácie novinárov, z ktorých viaceré podal on sám, sa nechcel vyjadrovať. Dôvodom je, že prípady nie sú uzavreté. “Bol som vypovedať vo viacerých podnetoch, jednak k tým, ktoré som podával ja, alebo ktoré začali z iných podnetov, je toho viac. Som ochotný spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní v každom smere, ako požadujú. Myslím, že vyšetrovatelia to dostatočne vyšetria, prijmú závery, budú musieť vydať rozhodnutie. Potom si pozrieme a prečítame, či niekto pochybil,“ povedal Gašpar. Identifikácia policajtov, ktorí vykonávajú lustrácie, bola podľa Gašpara zabezpečená už aj v minulosti.

Gašpar bol v minulosti kritizovaný za prepojenie s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a za možný únik policajných informácií práve k tomuto podnikateľovi. Vzťah k nitrianskemu podnikateľovi odmietol komentovať s tým, že je to rodina, ktorá bola rodinou predtým, než vstúpil do polície.