Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Gaučové koncerty stoja za to. Umelci ale prišli s ešte lepším nápadom

Zdroj: Festival Plody doby

BRATISLAVA – Koronavírus udrel nečakane. Mnohí sa ocitli v situácii, kedy zo dňa na deň zostali bez práce. Umelecká obec pocítila obrovské straty. Preto sa spojili a rozhodli sa pomáhať si navzájom. Vytvorili jedinečný online festival, ktorý podporilo už mnoho Slovákov.

 

Umelci sa rozhodli zlú situáciu nenechať len tak. Zabojovali, čoho výsledkom je jedinečný festival Plody doby. Akcia prináša vystúpenia slovenských hudobníkov. Vysielané sú naživo a online z dvoch slovenských a jedného českého klubu. ,,Umelcom vytvárame možnosť presunúť koncerty z obývačiek späť na pódiá pri zachovaní všetkých bezpečnostných pravidiel a zároveň tvoríme platformu pre divákov, ktorí chcú kultúru a umelcov počas aktuálnej krízy podporiť priamo cez dobrovoľné príspevky,” povedal jeden z organizátorov festivalu Ondrej Geče. Live koncerty sa konajú každý utorok a štvrtok.

 

Nechýbajú ani rozhovory počas koncertov. Zdroj: Festival Plody doby

Je to vo vašich rukách

Ľudia si užijú hudbu, literatúru či divadlo a zároveň môžu pomôcť. Na oficiálnej stránke festivalu môžu podporiť umelcov dobrovoľným príspevkom. V ponuke je na výber niekoľko pamätných vstupeniek na online koncerty. Prispieť môžu sumou 30, 50 alebo 100 eur. Dá sa zvoliť aj vlastná suma. Doteraz sa podarilo vyzbierať vyše 9-tisíc eur. ,,Umelci nám to vrátia krásou. Ak by bola situácia opačná, hrali by v náš prospech zadarmo na benefičných akciách. Nikdy ich nebolo treba prosiť. Spravili to stokrát a spravia to zas. Sme na rade. Pridajte sa,” výzýva ďalší z organizátorov Peter Konečný.

 

Dobrovoľným príspevkom pomáhate umelcom. Zdroj: Festival Plody doby

Výnimočné koncerty vo výnimočnej dobe

Doteraz sa cez online svet predstavili Andrej Šeban, Milan André, B-complex, Chiki Liki Tu-A, Sima Martausová.

Počas mája sa môžu návštevníci virtuálneho festivalu ešte tešiť na vystúpenia interpretov ako je Katarína Koščová, Katarzia, Polemic a Archívny chlapec. Súčasťou podujatia sú tiež diskusie o divadle a filme s Patrikom Lančaričom, o hudbe s Jurajom Bartošom, o fotografii s Andrejom Bánom. Nechýba ani tanec s Jarom Bekrom.

Keďže utorok patrí live koncertom, už dnes o 21:00 môžete sledovať online vystúpenie skupiny Bert & Friends.

 

Jedinečná myšlienka

Iniciatíva s názvom Aby kultúra žila najprv priniesla sériu gaučových koncertov. Predstavila sa slovenská jazzová speváčka Hanka G a multiinštrumentalistka Lenka Molčányiová. Gaučové koncerty sa neskôr zmenili na už spomínané diskusie.

Zakladateľmi iniciatívy Aby kultúra žila sú Peter Konečný (fotograf, hudobník), Zuzana Suchová (fundraising konzultantka), Michal Švihra (spoluzakladateľ ticketingovej platformy Tootoot.fm), Ondrej Geče (vydavateľstvo Slnko records), Daniela Grečnerová (agentúra House of Ukulele) a projektová manažérka Tatiana Kravčenko. ,,Je to ako keď ťuknete do malej tehličky domina a pred vašimi očami sa rozprestrie obrovský obrazec. Keď padne tá posledná, všetci majú chuť vyhadzovať čiapky. Tou poslednou tehličkou bude posledný pacient epidémie. Narazil som na ľudí, čo vedia zmeniť malú túžbu pomôcť hoci len jednému človeku na stovky vďačných očí,” skonštatoval hudobník a fotograf Peter Konečný.

Iniciatíva vznikla ako reakcia na krízovú situáciu v súvislosti s koronavírusom. ,,Umelcom v núdzi chce pomôcť preklenúť najnáročnejšie obdobie a zároveň vytvoriť nový formát festivalu, ktorý bezpečne a bez rizika šírenia nákazy prinesie kultúru do domácností aj z dlhodobejšieho hľadiska,’’ dodáva iniciatíva.

 

Koncerty sa z obývačky presunuli do klubov. Zdroj: Festival Plody doby

Mohlo by vás zaujímať:

 

Koncerty su vysielané aj z Novej Cvernovky. Zdroj: Festival Plody doby