Zahraničné

Gibraltár si vystúpenie z Európskej únie uctil jej hymnou

Fabien Picardo - Zdroj: SITA/AP Photo/Javier Fergo

GIBRALTÁR – Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie bude navždy zapísané v dejinách ako “veľmi smutný deň”, povedal predseda gibraltárskej vlády Fabian Picardo, píše v noci na sobotu agentúra AP.

Časť britského územia pri južnom cípe Španielska opúšťa podľa jeho slov EÚ v piatok večer “s ťažkým srdcom a zármutkom”. V historickom referende v roku 2016, v ktorom občania Spojeného kráľovstva tesnou väčšinou odsúhlasili odchod krajiny z EÚ, hlasovalo 96 percent obyvateľov Gibraltáru za zotrvanie v bloku. Hospodárstvo Gibraltáru je podľa AP úzko prepojené s EÚ a Španielskom. Približne 15.000 ľudí, ktorí žijú v Španielsku, pracuje v Gibraltári. Väčšina z nich je občanmi EÚ a tvoria asi polovicu pracovnej sily v Gibraltári.

Picardo sa v noci na sobotu pri príležitosti oficiálneho vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie zúčastnil na krátkom slávnostnom podujatí, ktoré sa konalo na hraniciach so Španielskom. Na mieste zaznela záverečná časť 9. symfónie Ludwiga van Beethovena Óda na radosť, ktorá je hymnou Európskej únie. Gibraltár má status Zámorského územia Spojeného kráľovstva. Jeho obyvatelia majú britské občianstvo, ale polostrov si okrem obrany a zahraničných vecí všetky oblasti spravuje samostatne.

Španielsko a Veľká Británia v novembri 2018 podpísali štyri Memorandá o Porozumení (MoUs) o budúcnosti Závislého územia Gibraltár po odchode Británie z EÚ. Zameriavajú sa na štyri najcitlivejšie oblasti: obchod s tabakom, životné prostredie, hraničné kontroly a spoluprácu, ako aj práva cezhraničných pracovníkov. Gibraltári na ploche sedem kilometrov štvorcových žije okolo 32.000 obyvateľov. Po piatkovom vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ o členstvo v tomto teraz už 27-člennom bloku automaticky prišiel aj Gibraltár.