Zahraničná Ekonomika

Na Slovensku sa rapídne znížil pohyb ľudí na rôzne miesta. Vyplýva to z údajov Google

Ilustračný obrázok. Zdroj: TASR/Marcio Jose Sanchez

BRATISLAVA – Spoločnosť Google od piatka zverejňuje trendy vo vývoji pohybu komunít na základe agregovaných a anonymizovaných dát. Spoločnosť o tom informovala v piatok. Prehľady by mali pomôcť predstaviteľom zdravotníctva pri prijímaní kritických rozhodnutí v boji proti pandémii nového koronavírusu.

 

Ide o všeobecné prehľady o tom, ako sa vyvíja návštevnosť v rôznych lokalitách so zvýšeným pohybom ľudí, ako sú potraviny, lekárne, parky, zastávky MHD či vlakové a autobusové stanice a pracoviská. Z dát nie je možné identifikovať konkrétnych používateľov.

„Vzhľadom na to, ako štáty a komunity po celom svete bojujú s pandémiou COVID-19, narastá potreba dát a štatistík, na základe ktorých by mohli predstavitelia zdravotníctva rozhodovať o najvhodnejších opatreniach spomaľujúcich rýchlosť prenosu tohto ochorenia,“ vysvetlila spoločnosť.

Google bude tieto prehľady v počiatočnej fáze poskytovať v 131 krajinách. „Oficiálnym predstaviteľom pomôžu získať ďalšie údaje o tom, ako sa prejavujú uzatváranie škôl, karanténa a ďalšie opatrenia smerujúce k splošteniu krivky epidémie,“ dodala spoločnosť.

Stanovenie vhodných otváracích hodín

Prehľady poskytujú napríklad štatistiky o tom, ako sa v čase mení charakter nevyhnutného pohybu obyvateľstva, čo môže slúžiť napríklad aj na stanovenie vhodných otváracích hodín. Informácia o frekventovanosti staníc zase môže poslúžiť na určenie primeraného počtu vagónov vlakov, aby neboli príliš preplnené.

Spoločnosť tieto dáta zatiaľ zverejňuje na úrovni krajín a regiónov, v ďalších týždňoch bude pracovať aj na možnosti zobrazenia dát za menšie územné celky. „Prehľady zobrazia trendy za niekoľko posledných týždňov, najkratší interval bude spred 48 – 72 hodín,“ dodala spoločnosť.

Prehľady podľa spoločnosti plne rešpektujú ochranu súkromia. „Nikdy z nich tak nebude možné odhaliť polohu, pohyb alebo kontakty konkrétneho používateľa. Prehľady čerpajú z anonymizovaných dát od používateľov, ktorí si sami aktívne zapli funkciu história polohy, ktorá je vo východiskovom nastavení pre všetkých používateľov vypnutá,“ dodala spoločnosť.

Výrazné zníženie mobility aj na Slovensku

Podľa dát, ktoré spoločnosť uviedla pre Slovensko k 29. marcu, klesol pohyb ľudí na miesta, ako sú reštaurácie, kaviarne, obchodné centrá, múzeá či knižnice, oproti bežnému stavu o 82 %. Ešte viac klesol pohyb ľudí na miesta, ako sú potraviny, sklady potravín, trhy, obchody so špeciálnymi potravinami, drogérie či lekárne, a to o 89 %. Na staniciach verejnej dopravy klesol pohyb o 61 % a na pracoviskách o 38 %.

Trend vývoja pohybu ľudí do parkov, pláží či verejných záhrad klesol o deväť percent. Naopak, však stúpol pohyb ľudí v miestach bydlísk o 10 %.