Domáce Politika Kauzy Top

Gorila už má hlas. O províziách a korupcii sme doteraz len čítali

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Kauza Gorila poriadne naberá na obrátkach. Viacerým redakciám bola v noci sprístupnená stránka, z ktorej si mohli stiahnuť zvukové nahrávky označené ako Gorila. Celkovo majú mať 39 hodín. Zvukovým záznamom tak nedisponujú iba policajti, ktorí nahrávku našli počas domovej prehliadky jednej z nehnuteľností Mariana Kočnera, ale aj novinári. Kauza, ktorá sa odohrávala počas druhej Dzurindovej vlády, môže ešte na Slovensku poriadne zamiešať karty. O čom vlastne Gorila je a kto sú jej aktéri? Glob.sk vám prináša prehľad najdôležitejších momentov kauzy. 

 

Kauza Gorila sa začala písať v rokoch 2005 a 2006, kedy si vtedajší príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Mravec (Holúbek) všimol nezvyčajné návštevy vysokopostavených politikov so šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom. Ten sa mal s nimi rozprávať napríklad aj o províziách v štátnych zákazkách. Haščák sa s nimi stretával v byte na Vazovovej ulici, ktorý bol písaný na Zoltána Vargu. Ten pripomínal vyhadzovača, ľudovo povedané – gorilu, z čoho vznikol aj názov kauzy. Vo vedľajšom byte však býval práve Holúbek, ktorý nezvyčajné návštevy u svojho suseda nahlásil tajným. Tí následne požiadali sudcu o použitie informačno-technických prostriedkov (ITP) na získanie informácii práve o Vargovi, ktorý sa pre nich stal záujmovou osobou. To sudca schválil na dobu pol roka. Chvíľu pred uplynutím lehoty opäť požiadali, aby mohli získavať informácie aj na Haščáka a záujem tak bol rozšírený o zvláštne aktivity predstaviteľov Penty. Tým začína kauza Gorila – siskári odpočúvali rozhovory medzi Haščákom a politikmi cez Mravcov byt. Kto sú však hlavní aktéri, ktorí vystupovali v kauze Gorila? 

  • Anna Bubeníková – Ide o bývalú predsedníčku Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM) za SDKÚ. Zároveň bola riaditeľkou sekcie zakladateľských činností a výkonu práv akcionára FNM. S Haščákom mala riešiť viaceré zákazky, privatizácie, aj kauzy a deľbu provízií. 
  • Finančná skupina Penta / Jaroslav Haščák – Podľa medializovaných informácií sa mal Haščák stretávať s vysokopostavenými politikmi, s ktorými mal riešiť deľbu provízií zo štátnych zákaziek. Doteraz pôsobí ako šéf finančnej skupiny Penta.
  • Jirko Malchárek – minister hospodárstva za druhej Dzurindovej vlády. V kauze Gorila mal na províziách zo štátnych zákaziek získať stovky miliónov slovenských korún
  • Robert Fico – predseda strany Smer-SD. V kauze mali spolu s Haščákom hovoriť o strane, politike, mecenášoch Smeru.
  • František Határ – Osobný tajomník Fica – s Haščákom mali preberať rôzne stranícke veci. Haščák chcel podľa zvukového záznamu prispieť na chod Smeru, či prípadnú koalíciu po voľbách.

Tieto mená sa v kauze Gorila neustále opakujú. Dookola sa riešia aj rovnaké veci – provízie zo štátnych zákaziek, privatizácie či financovanie viacerých strán – SDKÚ, KDH, SMK a Smer-SD. Toto sú najdôležitejšie a najväčšie momenty Gorily:

Fico, Határ, financovanie strany a čistky v nej

Podľa zistenia tajných v spise Gorila do bytu za Haščákom viackrát prišiel František Határ ako tajomník Roberta Fica. Okrem vecí ohľadom reformy zdravotníctva, či obsadení postu ministra zdravotníctva v budúcej vláde, riešili aj to, že Fico nemôže Pente pred voľbami, čo sa týka zdravotníctva, nič sľúbiť. Dohadovať mal stretnutie Fico-Haščák. Na ďalšom stretnutí riešili aj situáciu v strane, “divných ľudí” , pričom podľa Határa malo ísť o mená Pavol Paška, Peter Žiga, Stanislav Kubánek, Martin Glváč. Následne malo prísť na rad to, že Haščák mal chcieť dať Smeru nejaké peniaze, pričom mal zisťovať, ako takéto veci riešia, či majú na to nejakú firmu v zahraničí. Odpoveďou mu malo byť, že to zatiaľ riešia sponzorskými darmi – najväčším sponzorom strany mal byť v tom čase Ján Ďurian. Haščák mal namietať, že do budúcna sa takéto veci nedajú robiť cez sponzorské dary, preto dal Határovi úlohu, nech zistí od Fica, ako plánujú robiť systém financovania strany. Podľa záznamu mu mal dať aj pár tipov. Následne sa mali vrátiť k téme finančnej pomoci Smeru, kedy mal Haščák hovoriť o sume “napríklad” 5 miliónov korún slovenských. Határ mal hovoriť o pomoci pre zamestnancov Smeru, pričom ide o čierne peniaze oproti oficiálnemu príjmu. Haščák mu na to mal odpovedať, že by vedel dať do ďalšieho týždňa dokopy hotovosť. 

Haščák mal chcieť podľa kauzy Gorila podporiť stranu Smer sumou 5 miliónov korún. Zdroj: TASR / Martin Baumann

V byte na Vazovovej sa mal Robert Fico s Haščákom stretnúť koncom júna 2005, vtedy padla aj veta o tom, že by si rád dal Colu. Fico sa mal Haščáka spýtať na názor ohľadne čistiek v strane, Haščák zase malo zaujímať, čo sa stalo s Flašíkom, na čo mal dostať odpoveď, že vyberal peniaze v mene strany. Haščáka sa mal pýtať, čo môže mať Flašík na neho, ako by mu mohol škodiť. Odstavenie Flašíkovcov vníma ako správne riešenie. Padne aj veta ohľadne Širokého a Poóra – So Širokým sa to dá, ale s Poórom je to horšie. Hovoriť majú aj o Širokého biznisoch, o konflikte medzi ním a Haščákom. Hovoria aj o tom, kto zo Smeru by efektívne založil platformu, rozprávajú sa o Beňovej, ktorá má byť podľa Fica mŕtva. Rozprávali sa aj o možnej koalícii po voľbách.

Privatizácia slovenských energetík (ZSE, SSE, VSE)

Haščák mal podľa odposluchov deliť províziu za výber poradcu na dopredaj (privatizácia) 10 % akcií slovenských energetík – konkrétne malo ísť o 2 milióny eur. Peniaze sa mali rozdeliť medzi Annu Bubeníkovú, ktorá mala iniciovať a realizovať doprivatizáciu akcií, Jozefa Juricu (riaditeľ sekcie prípravy a realizácie predajov FNM), a ministra hospodárstva Jirka Malchárka. Haščák mal ďalej riešiť, že sa stretol s predsedom predstavenstva Patrickom Luccionim, ktorý mal ponúknuť províziu iba niečo vyše 1% (2,5 milióna eur, pričom predajná cena bola 200 miliónov), a že sa bude snažiť zvýšiť to aspoň na 3 milióny, keďže ide o štátnu firmu a nemôže ponúknuť viac. Tie by rozdelil medzi Bubeníkovú, Juricu, Malchárka a Gabriela Palacku (pokladník SDKÚ), predpokladá však, že Palacka bude pýtať viac. Fico mal chcieť, aby zákazky v energetike presadili pre Miloša Stopku, ktorý mal byť sponzorom Smeru, čo Haščák odmieta. Následne mal Haščák deliť províziu za doprivatizáciu SSE, ZSE a VSE, avšak presná výška nebola stanovená, závisela od ceny predaja. Palacka, s ktorým sa mal Haščák stretnúť, mal súhlasiť s delením na tretiny – SDKÚ, Malchárek a funkcionári FNM (Bubeníková, Jurica, Grošaft). V províziách malo byť aj delenie za akcie SSE a VSE. Zvyšný balík ZSE si mali rozdeliť maďari (SMK) s ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom.

Malchárek mal podľa Gorily ako minister hospodárstva za druhej Dzurindovej vlády dostávať z Penty obrovské provízie. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Ohľadne SSE sa Haščák s Luccionim vraj dohodol na provízii 3,1 milióna eur, z čoho väčšina mala byť vyplatená cez poradcu Electricité de France (Luccioni tu bol zástupcom spoločnosti) a zvyšok malo byť vytiahnutých zo SSE cez zmluvu na odber energie pre Závody Slovenského národného povstania (ZSNP) Žiar nad Hronom, z ktorej mal vybrať Haščák peniaze cez obchod s akciami. Približne rovnaká výška provízií vychádza aj z VSE – 2-3 mil. eur. Celkovo tak provízia mohla predstavovať až 5-6 mil. eur. S Palackom mal tak dohodnúť za túto privatizáciu delenie provízii 40% pre Palacku, 40% pre Malchárka a 20% pre funkcionárov FNM (Jurica, Bubeníková, Grošaft) – ktorí však mali byť s delením nespokojní. Následne podľa spisu Haščák navrhol Malchárkovi, aby dal zo svojej provízie ešte malú časť funckionárom FNM, s čím mal súhlasiť. Delenie na tretiny sa napokon dohodlo a schválilo.

Privatizácia letiska M. R. Štefánika

Haščák mal v monitorovanom byte vysvetľovať Malchárkovi celé pozadie privatizácie, že výber a činnosť poradcu na privatizáciu Meinl Bank je v réžii Penty. O privatizácii mal mať dohodu aj s Palackom, jeho záujmy mali prezentovať aj Jurica a Bubeníková – tí sú členmi privatizačnej komisie na predaj bratislavského letiska. Vysvetlil aj to, že s Meinl Bank má Penta dobré vzťahy. Objasniť mal, ako chcel do privatizácie zatiahnuť ministra dopravy Pavla Prokopoviča, avšak sťažovať sa mal na to, že im robí problémy. Malchárek mal zisťovať, či z privatizácie niečo dostane, na čo sa vraj musí spýtať Haščák človeka, ktorý privatizáciu riešil. Nepáčilo sa mu, že Jožo, ktorý mal riešiť letisko, vyplatil Juricu, pretože ide o Malchárkovho človeka.

Anna Bubeníková pôsobila ako predsedníčka Výkonného výboru Fondu národného majetku. Rovnako ako Malchárek mala dostávať obrovské provízie od Penty. Zdroj: TASR – Milan Kapusta

Následne podľa nahrávky spomenul, ako pri privatizácii zafungovala jeho spolupráca s Mikulášom Dzurindom, a ako cez isté vyšetrovanie vydierali Prokopoviča. Ten sa mal následne zmieriť s tým, že vyhrá konzorcium Two One patriace Pente. Haščák sa Malchárka pýtal, či si Prokopovič zaslúži 20 miliónov korún, na čo mu odpovedá, že z Prokovičovej strany neočakáva žiadne problémy. Proti privatizácii letiska bol Fico. Haščák mal konštatovať, že vzťah medzi ním a Ficom skončí otvoreným konfliktom a chce Smer zničiť. Mal chcieť spraviť kampaň proti Ficovi pred voľbami, do ktorej vraj chcel dať okolo 30-miliónov eur. Prokopovič mal nakopon z letiska údajne výčitky svedomia. 

Malchárkove provízie

Podľa Haščáka zarobil Malchárek na províziách ako minister hospodárstva vyše 300-miliónov korún, čo vraj nemal ani Rusko v čase, keď bol ministrom hospodárstva (2 roky). Pri jednom rozhovore sumarizovali zoznam obchodov, z ktorých mal mať províziu – išlo napríklad o obchod zo SAP v Slovenskej energetike (25 miliónov korún), z ďalšieho obchodu mal mať 7 miliónov, províziu za Transpetrol, provízia pol milióna korún mala byť aj od Grošafta, provízia za SSE a iné obchody. Podľa Haščáka tak mohol byť Malchárek spokojný.

Malchárek (vpravo) dostal celkovo ako provízie zo štátnych zákaziek vyše 300-miliónov eur. Zdroj: TASR / Štefan PuškṚ
Galéria
Jirko Malchárek bol ministrom hospodárstva za druhej Druzindovej vlády. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Malchárek mal dostať od Penty kráľovské peniaze za štátne zákazky. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš
V kauze Gorila figuruje Jirko Malchárek aj Robert Fico. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš
Anna Bubeníková mala dostávať rovnako vysoké provízie. S Haščákom mali mať milenecký pomer. Zdroj: TASR – Milan Kapusta
Gorila postavila na nohy tisícky ľudí, ktorí protestovali proti kauze. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Hlavným aktérom rozhovoru je Jaroslav Haščák (šéf Penty). V rozhovoroch s vplyvnými ľuďmi hovoril o províziách zo štátnych zákaziek. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next