Domáce Politika Kauzy Top

Gorila už raz politické tempo diktovala. Teraz naberá druhý dych

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Kauza, ktorá už raz výrazne otriasla politickou scénou, opäť naplno rezonuje v spoločnosti. Potom, ako verejnosť niekoľko rokov čítala prepisy rozhovorov, ktoré sa vraj mali odohrávať v byte na Vazovovej ulici  medzi finančníkom Jaroslavom Haščákom a viacerými vplyvnými osobami, si oddnes môžeme vypočuť aj 39 hodín trvajúcu zvukovú nahrávku, ktorá by mala dianie v tomto byte zachytávať. Gorila je späť. A pár mesiacov pred voľbami opäť diktuje tempo v politike. 

 

Keď sa informácie o existencii nahrávky označenej ako Gorila, ako aj časti jej obsahu, dostali prvýkrát na verejnosť, písal sa december 2011. Záznam, na ktorom majú byť zachytené hlasy bývalých ale aj terajších politikov, ktorí majú s Haščákom rozoberať citlivé záležitosti od personálnych otázok, cez financovanie politických aktivít až po provízie zo štátnych zákaziek, vtedy spôsobil turbulencie na politickej scéne. Okrem iného sa v nich hovorí o financovaní SDKÚ a Smeru, údajných províziách exministra  hospodárstva druhej Dzurindovj vlády Jirka Malchárka (ANO) či vnútrostraníckych záležitostiach strany Smer. Zverejnené prepisy vyvolali vlnu nevôle v radoch verejnosti, ktorá vyústila začiatkom roka 2012 do série protestov. Tie odštartovali iba krátko pred predčasnými voľbami a ich heslom bolo – “Gorily nevolím.” Výsledkom bol iba šesťpercentný zisk SDKÚ-DS, strany, počas ktorej vládnutia sa rozhovory mali odohrávať, ako aj historické víťazstvo Smeru-SD. To oslávil jej šéf Robert Fico s kolovým nápojom v ruke. Takým istým, ktorý mal podľa zvukových záznamov piť aj v byte na Vazovovej v spoločnosti šéfa Penty Jaroslava Haščáka. Smeru vtedy kauza neuškodila. Dnes je v politike jediný, komu môže.

Jaroslav Haščák. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Kauza “druhej Dzurindovej”

Šéf strany Smer-SD Robert Fico, ktorý je ako jediný z údajných aktérov na zvukovom zázname stále aktívny v slovenskej politike, dnes tvrdí to isté, čo hovorí od zverejnenia prepisov – ide o jasnú kauzu druhej Dzurindovej vlády. “Nič z nahrávky Gorila ma nedostáva do polohy neetického či nelegálneho správania sa,” skonštatoval Fico na krátkom brífingu.

Svojho straníckeho šéfa sa zastal aj premiér Peter Pellegrini, keď ani po zverejnení nahrávky označenej ako Gorila nevidí dôvod otvárať otázku výmeny predsedu Smeru-SD. “Čo bolo zverejnené dnes, si nemyslím, že znamená niečo, čo by malo mať vplyv na personálne obsadenie v strane,” povedal predseda vlády. V súvislosti s Ficom na nahrávke podľa neho nezaznelo nič, čo by ho kompromitovalo.

Politický analytik Ján Baránek však upozorňuje, že jediný, komu by kauza mohla uškodiť, je práve Smer. Ten je ako jediný z údajných aktérov kauzy stále v politike aktívny. Na druhej strane však poukazuje na to, že ide o informácie, ktoré sú voličovi už známe z prepisov a veľký vplyv na preferencie podľa neho práve z tohto dôvodu mať nebudú.

Robert Fico. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Bugár volá po vyvodení zodpovednosti

Koaličná strana Most-Híd apeluje, aby bola kauza Gorila vyšetrená a tí, ktorí sa dopustili trestných činov, aby boli adekvátne potrestaní. “Sme presvedčení o tom, že tí politici, ktorí sa tajne stretávali v konšpiračných bytoch s osobami spojenými s kauzami Gorila alebo vraždy novinára Jána Kuciaka, by mali svoje konanie prehodnotiť a vyvodiť z neho politickú zodpovednosť,” uviedli zo strany Bélu Bugára.

Iný názor má šéf parlamentu a SNS Andrej Danko.“Pravdepodobne tento materiál nie je spôsobilý na to, aby tí ľudia, ktorí sa tam nachádzali, boli na základe neho obvinení,” povedal. Nezabudol tiež zdôrazniť, že so SNS nemá kauza nemá nič spoločné.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Synonymum politickej korupcie

Zverejnenie nahrávky označenej ako Gorila zarezonovalo aj v opozícii. Šéf SaS Richard Sulík upozorňuje, že „je veľmi vysoký predpoklad, že aktéri budú mariť vyšetrovanie a ovplyvňovať svedkov. Dokonca si viem predstaviť, že sa budú snažiť uniknúť pred spravodlivosťou do zahraničia, a preto by vo všetkých oprávnených prípadoch mala byť nariadená vyšetrovacia väzba.“ Podľa liberálov je vo verejnom záujme, aby sa občania dozvedeli napríklad aj to, či hlasy na nahrávke patria Jaroslavovi Haščákovi a Robertovi Ficovi.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič si zasa myslí, že každý, kto je v kauze spomenutý, by nemal byť ďalej v politike. Rovnako tak ani ľudia, ktorí vtedy o kauze vedeli a mlčali. Kritizoval aj spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka, ktorý by podľa neho mal prísť o majetok. Zdôraznil však, že ide o kauzu druhej Dzurindovej vlády a sú v nej “namočené” všetky politické strany – a najmä SDKÚ. V tejto súvislosti spomenul aj lídra Spolu-SD a niekdajšieho člena SDKÚ Miroslava Beblavého.

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že “ľudia, ktorí toto spáchali, mali byť dávno odsúdení.”  Zodpovednosť by mali niesť aj politici, ktorí toto celé dopustili. Pýtať sa na to poslanci chcú už zajtra krátko popoludní policajného prezidenta Milana Lučanského, ako aj ministerky vnútra Denisy Sakovej na branobezpečnostnom výbore.

Odpovede od ministerky vnútra, policajného prezidenta aj vedenia generálnej prokuratúry žiada aj prezidentka Zuzana Čaputová. “Budem žiadať, aby prijali opatrenia, ktoré bez akýchkoľvek pochybností potvrdia, že všetkým zodpovedným činiteľom ide len a len o očistu justície, vyšetrenie káuz a potrestanie vinníkov,” uviedla. Podľa nej je nahrávka synonymom politickej korupcie celej jednej politickej generácie.

Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš a Jirko Malchárek. Zdroj: TASR

Protest Haščákovi pod oknami

Mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko, Spolu a KDH chcú na kauzu poukázať iným spôsobom. Na zajtra chystajú protest pred domom finančníka Jaroslava Haščáka.

Bývalý prezident a šéf mimoparlamentnej strany Za ľudí Andrej Kiska zasa uviedol, že “oligarchovia, gauneri, niektorí policajti, prokurátori a sudcovia uniesli našu krajinu. Kúpili si politikov, ktorí im roky kryjú chrbát a udržujú tento systém.” Nahrávka označená ako Gorila, ale aj nahrávka, ktorá má zavhytávať rozhovor Kočnera s Trnkom, či esemesky, ktoré mali prebehnúť medzi Bödörom a Jankovskou podľa neho potvrdzujú, že štát treba vybudovať nanovo. “Fico a Pellegrini kričali, keď som ako prezident hovoril o mafiánskom štáte. Dnes už nekričia, lebo to hovoria všetci. Museli by kričať na všetkých,” tvrdí.

Exminister Tomáš Drucker, ktorý si tiež založil vlastnú politickú stranu Dobrá voľba zasa vyzýva na zvolanie bezpečnostnej rady štátu.