Regióny Banská Bystrica Košice Rimavská Sobota Rožňava

Gotické kostoly v Gemeri-Malohonte priblížia prehliadky, prednášky i workshopy

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

RIMAVSKÁ SOBOTA/ROŽŇAVA – Gotické kostoly s nástennými maľbami v regiónoch Gemer a Malohont verejnosti počas mája v rámci tematického programu Rok nástennej maľby priblíži niekoľko podujatí. Konať sa budú prehliadky kostolov, prednášky i viaceré workshopy. Informovala tom riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová.

 

Májový program Roku nástennej maľby sa začína v sobotu autobusovým výletom po kostoloch Štítnického okruhu, ktorý je spojený i s workshopom zameraným na spôsob tvorby nástenných fresiek. Pokračovať bude v druhej polovici mesiaca workshopom pre deti v rimavskosobotskej hvezdárni, premietaním dokumentárneho filmu o stredovekých nástenných maľbách v Rožňave či fotografickým workshopom v teréne zameraným na sakrálne objekty.

 

Sériu uzavrie stredoveký deň

Tohtomesačnú sériu podujatí uzavrie koncom mája stredoveký deň v Gemerskej knižnici P. Dobšinského v Rožňave. V Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote sa zas bude konať prednáška o výzdobe kostolov Gotickej cesty.

Podujatia zamerané na gotické kostoly v regióne Gemer-Malohont pripravili inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického a Košického samosprávneho kraja či združenie Gotická cesta. Cieľom tematického programu Rok nástennej maľby je priblížiť širokej verejnosti fresky gotických kostolov v regióne a prezentovať a podporovať hodnoty, ktoré Značka Európske dedičstvo reprezentuje.

Viac ako dve desiatky zachovaných kostolov

V gemersko-malohontskom regióne sa dodnes zachovalo vyše 20 historických kostolov so stredovekými nástennými maľbami, rozdelené sú do Rožňavského, Štítnického, Jelšavského a Rimavského okruhu. Značkou Európske dedičstvo boli v roku 2022 ocenené maľby v evanjelických chrámoch v Rimavskom Brezove, Rimavskej Bani, Kraskove, Kyjaticiach, Kameňanoch, Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach a katolíckych kostoloch v Chyžnom, Rákoši, Šiveticiach a Plešivci.