Regióny Šport Liptovský Mikuláš Top

Gratulácie a pochvaly pre Vlhovú po striebre zo slalomu. Na Liptove budú dnes veľké oslavy

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje na pódiu so striebornou medailou na majstrovstvách sveta v Cortine d'Ampezzo. Zdroj: TASR / AP

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Na Liptove, a nielen tam, bude dnes veselo. Miestna rodáčka Petra Vlhová získala na majstrovstvách sveta v Cortine d´Ampezzo druhú medailu – striebornú v slalome. Oslavy sa môžu rozbehnúť naplno.

 

Zo svetových šampionátov tak má 25-ročná Liptáčka piatu individuálnu medailu. Zlato má z obrovského slalomu, dve striebra z kombinácie a jedno zo slalomu. K tomu bronz z rovnakej disciplíny. Vlhovej spokojnosť tak môže byť na maxime. “Boli to dobré majstrovstvá sveta, ale nie dokonalé, pretože Katharina bola príliš silná. Dve medaily sú pekné a z Cortiny odchádzam spokojná. Na konte mám už šesť medailí z MS, myslím si, že je to fajn. Vždy to môže byť lepšie, ale som veľmi šťastná. Každý vie, že možno som chcela viac, ale dnes to bolo veľmi ťažké. Mám toho naozaj dosť, dva týždne som tu musela byť koncentrovaná a dávať do toho všetko,” povedala Vlhová. Teraz má pred sebou ďalšiu a ešte dôležitejšiu misiu. Získať veľký krištáľový glóbus za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári, kde má aktuálne 42-bodový náskok na druhú Laru Gutovú-Behramiovú.

K tomu, aby to dosiahla ako prvá slovenská zjazdárka, bude mať aj výhodu domáceho prostredia v Jasnej, kde budú šiesteho a siedmeho marca na programe slalom a obrovský slalom. “Boj v celkovom poradí SP bude ešte nesmierne tesný, všetky súperky sú veľmi silné. Bude to náročný záverečný mesiac. Teraz si trošku oddýchnem, potrénujem a pôjdeme do Talianska,na rýchlostné disciplíny do Val di Fassa,” okomentovala situáciu pred koncom sezóny Vlhová. Ale jej úspech v slalome nadchol aj športové osobnosti, ktoré vo veľkom gratulovali slovenskej šampiónke.

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (vpravo) sa objíma s Američankou Mikaelou Shiffrinovou po slalome na majstrovstvách sveta v Cortine d’Ampezzo. Zdroj: TASR / AP

Anastasia Kuzminová, trojnásobná olympijská víťazka v biatlone: “Svojho času dávali prívlastok “zimná kráľovná” mne, no teraz je ňou určite Petra. Veľmi jej fandím a mám radosť z úspechov, ktoré dosiahla na majstrovstvách sveta. Držala som jej palce.”

Jana Gantnerová-Šoltýsová, bývalá československá reprezentantka: “Potvrdilo sa, že Petra je fyzicky aj lyžiarsky veľmi dobre vybavená. To jej dnes bez problémov stačilo na to, aby získala striebornú medailu. Liensbergerová dnes bola nezdolateľná. Ja som veľmi rada, že Petra dokázala v silnej konkurencii zdolať mnohé výborné slalomárky na čele s Mikaelou Shiffrinovou. Petre musíme byť vďační za výsledky, akými robí radosť celému Slovensku. Je skvelé vidieť ju tak často na pódiu. Vždy je to o malých rozdieloch. Petra na MS potvrdila, že patrí k svetovej špičke. Na MS chcela medaily, s tým tam išla a ja som rada, že si priniesla dve.”

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli po zisku striebornej medaily na majstrovstvách sveta v Cortine d’Ampezzo. Zdroj: TASR/AP

Veronika Velez-Zuzulová, bývalá slovenská reprezentantka: “Veľká gratulácia pre Petru, v Cortine získala dve strieborné medaily. Takých športovkýň, akou je ona, na Slovensku veľa nemáme, preto si ju treba vážiť. V tejto sezóne ju ešte čaká veľa pekného, má pred sebou veľa cieľov. Klobúk dolu pred výkonom Liensbergerovej. Prvýkrát išla z pozície vedúcej pretekárky po 1. kole a zvládla to bravúrne.”

Šárka Strachová, majsterka sveta v slalome 2007, bronzová medailistka zo ZOH 2010: “Vlhová aj Liensbergerová mali štart druhého kola veľmi podobný, dievčatá sa ťahali približne do polovice trate. Katharina si udržala tempo až do cieľa a predviedla jazdu skutočnej šampiónky. Neviem, či Petre dochádzali sily, ale v spodnej pasáži to z jej strany nebola taká jazda ako vo vrchnej alebo prostrednej časti.”