Zahraničné

Grécke úrady do nového tábora na Lesbose premiestnili už viac ako 6100 migrantov

Zdroj: TASR / AP

ATÉNY – Grécke úrady premiestnili už 6100 migrantov do stanového tábora na ostrove Lesbos. Ochorenie COVID-19 potvrdili u 187 z nich, informovala v piatok agentúra AP.

Polícia v piatok do nového tábora presunula ďalších viac ako 1000 migrantov, ktorí sú bez domova od minulotýždňového požiaru v tábore Moria na Lesbose. Požiar takmer úplne zničil pôvodný utečenecký tábor, v ktorom žilo viac ako 12.000 migrantov. Grécko je jednou z juhoeurópskych krajín, kam prichádza najviac utečencov a migrantov z oblasti Afriky a Blízkeho východu, pripomína AP. Európska únia má na budúci týždeň predstaviť návrhy na zmeny vo svojej migračnej politike.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis o tomto návrhu i o pomoci zo strany EÚ pre migrantov na Lesbose hovoril prostredníctvom videokonferencie s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Von der Leyenová v stredu oznámila novú reformu dublinskej smernice, ktorá upravuje udeľovanie azylu v členských krajinách Európskej únie. Von der Leyenová povedala, že EK v stredu 23. septembra predstaví reformu európskej migračnej politiky, uviedol spravodajský server Politico. Cieľom je posilniť úlohu orgánov EÚ a poskytnúť ďalšiu podporu pobrežným krajinám v prvej línii.