Zahraničné

Grécko poprelo správy o možných kontrolách kapitálu

ATÉNY/ BERLÍN – Grécka vláda poprela správy internetového portálu denníka Süddeutsche Zeitung o pláne eurozóny, ktorý zahŕňa zavedenie kontrol kapitálu v Grécku už tento víkend v prípade, že sa krajine počas týždňa nepodarí dohodnúť s veriteľmi. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na gréckeho vládneho predstaviteľa. Hovorca nemeckej vlády uviedol, že nemôže správy o možnej kontrole kapitálu ani potvrdiť a ani vyvrátiť. Európska komisia odmietla situáciu komentovať.

Denník na svojom portáli uviedol, že eurozóna odsúhlasila sporný plán, ktorý by zahŕňal aj zavedenie kontroly kapitálu gréckych bánk, ak sa do víkendu neuzavrie dohoda medzi veriteľmi a Gréckom. Správa, v ktorej nie sú uvedené zdroje, však taktiež hovorí, že pre zavedenie takýchto kontrol by grécka vláda musela schváliť špeciálny zákon.

Ministri financií krajín eurozóny sa stretnú vo štvrtok a v piatok, aby o situácii Grécka rokovali. V správe, ktorú denník uverejnil, sa uvádza, že ak ministri financií nespečatia dohodu s Gréckom, núdzový summit EÚ o Grécku by sa mal konať ešte v piatok večer. Na tomto summite by sa malo opäť hľadať politické riešenie.

Na otázku týkajúcu sa týchto informácií jeden z francúzskych diplomatov povedal, že „v obehu je množstvo vecí, žiadne stretnutie však nie je plánované”.