Zahraničné

Grécko predložilo nové návrhy Európskej komisii

BRUSEL – Grécko predložilo Európskej komisii (EK) nové návrhy v rámci rokovaní o ďalšom úvere od svojich zahraničných veriteľov. Prijatie nových návrhov v utorok na tlačovej konferencii potvrdil hovorca EK Margaritis Schinas. Predstavitelia Európskej únie však uviedli, že nové reformné návrhy, ktoré Grécko predložilo v utorok, nie sú dostatočné na dosiahnutie dohody o uvoľnení nových financií pre krajinu.

“To, čo predložili, nie je dostatočné na posunutie procesu vpred,” povedal jeden z predstaviteľov EÚ pre agentúru Reuters. “Nie je to dostatočné a prijateľné pre členské štáty,” konštatoval druhý predstaviteľ EÚ. Dodal pritom, že nový grécky návrh neobsahuje žiadne riešenie sporu medzi Aténami a ich veriteľmi v oblasti reformy dôchodkového systému.

Hovorca EK však povedal, že komisia návrhy študuje a zdôraznil, že predstavitelia EÚ “nehovoria za” Európsku komisiu. Margaritis Schinas uviedol, že EK spolu s Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom grécke návrhy starostlivo hodnotia.