Politika Zahraničné

Grécko v priebehu piatich mesiacov druhýkrát vykonalo zmeny vo vláde

Zdroj: TASR/AP

ATÉNY – Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v pondelok vyvolal špekulácie o predčasných voľbách po tom, čo v priebehu piatich mesiacov vykonal už druhé významné zmeny v kabinete. Podporil niekoľkých zástancov tvrdej línie a vymenoval prvého člena vlády, ktorý sa otvorene hlási k svojej homosexuálnej orientácii. Informovala o tom agentúra AFP.

Premiér vymenoval nového hovorcu vlády a nového ministra vnútra. Parlamentné voľby by sa mali uskutočniť v roku 2023. Novým ministrom vnútra je Makis Voridis, bývalý minister poľnohospodárstva a zakladateľ dnes už neexistujúcej ultranacionalistickej strany pridruženej ku krajne pravicovému Národnému frontu vo Francúzsku.V roku 2019 Voridisa obvinil predstaviteľ gréckej židovskej obce z údajnej “temnej minulosti” týkajúcej sa antisemitizmu. Voridis tieto obvinenia poprel.

Po prvý raz je členom gréckeho kabinetu aj osoba otvorene sa hlásiaca k homosexuálnej orientácii – 44-ročný námestník ministra kultúry Nikolas Jatromanolakis. Mitsotakis má podľa prieskumov vysokú podporu a jeho konzervatívna strana Nová demokracia vedie pred opozičnou Syrizou o 15 percentuálnych bodov.

Grécko prekonalo prvú fázu pandémie koronavírusu s relatívne nízkym počtom nakazených a mŕtvych, na jeseň však došlo k prudkému zhoršeniu situácie. Od februára sa infikovalo viac ako 14.000 ľudí, 5000 ochoreniu podľahlo. Mitsotakis čelí kritike za uvoľnenie opatrení pre maloobchod a kostoly počas Vianoc.