Spoločnosť Regióny Domáce

Gréckokatolíci podporili veriacich v Bejrúte sumou viac ako 55-tisíc eur

Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček

BRATISLAVA – Výbuchom postihnutých veriacich v sýrskom Bejrúte podporili gréckokatolícki veriaci zo Slovenska sumou viac ako 55.000 eur. Zbierka, ktorú vyhlásil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, sa konala v nedeľu 30. augusta vo všetkých farnostiach na celom Slovensku. TASR o tom informoval hovorca Prešovskej archieparchie Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove Michal Pavlišinovič.

 

“V Prešovskej archieparchii sa vyzbieralo 40.500 eur, vo farnostiach Košickej eparchie veriaci prispeli celkovou sumou takmer 10.000 eur a v Bratislavskej eparchii sa vyzbierala suma viac ako 5000 eur. Celý výnos zbierky bol v týchto dňoch poslaný na účet Patriarchátu melchitskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorú vedie patriarcha Youssef Absi. Súčasne bol zaslaný sprievodný list, v ktorom bol vyjadrený aj zámer hierarchov gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, aby sa zbierka prerozdelila medzi všetky štyri východné katolícke patriarcháty pôsobiace v Bejrúte,” uviedol Pavlišinovič.

Melchitský patriarcha sídli podľa jeho slov v sýrskom Damasku, ale počas roka sa viackrát zdržiava aj v rezidencii v Bejrúte. “Patriarcha minulý rok navštívil aj Slovensko a okrem oficiálnych štátnych prijatí sa zúčastnil aj na archieparchiálnej odpustovej slávnosti v Litmanovej a taktiež navštívil aj metropolitné sídlo gréckokatolíkov v Prešove,” doplnil Pavlišinovič. V libanonskom hlavnom meste Bejrút masívny výbuch, ktorý sa udial popoludní 4. augusta, pripravil o život viac ako 170 ľudí, tisíce zostalo ranených a viac ako 300.000 ľudí zostalo bez strechy nad hlavou. Tlaková vlna po výbuchu poškodila viaceré katedrály a chrámy a doslova znefunkčnila tri z piatich veľkých nemocníc v Bejrúte.