Spoločnosť Politika Zahraničné

Grécky ostrov Lesbos stále bojuje s narastajúcim počtom migrantov. Mnohí ľudia spia pod holým nebom

Zdroj: TASR/AP

LESBOS – Na gréckom ostrove Lesbos sa v pondelok stretnú zástupcovia tamojších úradov v súvislosti s narastajúcim počtom nových migrantov prichádzajúcich z Turecka. V tábore Moria, kam v piatok prišli noví utečenci, sa v súčasnosti nachádza vyše dvanásťtisíc migrantov, čo je štvornásobok kapacity zariadenia.

 

Na ostrove vznikla najhoršia situácia od začiatku takzvanej utečeneckej krízy, ktorá odštartovala pred štyrmi rokmi. Stovky utečencov, ktorí nenašli miesto v táboroch, spia pod holým nebom alebo v stanoch.

Vláda prisľúbila prísnejšie hliadky na mori a požiada o pomoc aj zahraničné vlády a organizácie, vrátane Frontexu. Minister obrany Nikos Panagiotopoulos počas víkendu uviedol, že grécke ozbrojené zložky posilnia pobrežnú stráž.

Premiér Kyriakos Mitsotakis plánuje tento týždeň diskutovať o migrantoch s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Stretnú sa na okraji zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v New Yorku.