Spoločnosť Zahraničné

Greta Thunbergová a ďalší aktivisti obnovili protestné zhromaždenia

Zdroj: TASR / AP

ŠTOKHOLM – Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová a ďalší demonštranti sa v piatok zhromaždili pred budovou švédskeho parlamentu v Štokholme, aby žiadali výraznejšie kroky v boji proti klimatickej kríze. Informovala o tom agentúra DPA.

 

 

 “Dnes je náš celosvetový deň klimatickej akcie a protestujeme na viac ako 3100 miestach,” napísala Thunbergová na Twitteri. Pripomenula, že vo Švédsku sú z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 zakázané zhromaždenia viac ako 50 ľudí, preto sa demonštranti podľa jej slov prispôsobujú. Aktivity hnutia Piatky za budúcnosť (Fridays for Future), ktoré Thunbergová založila, sa počas predchádzajúcich mesiacov z dôvodu pandémie konali v on-line priestore.

Thunbergová vo štvrtok na Twitteri oznámila, že protesty budú pokračovať 25. septembra. Klimatickí aktivisti na celom svete podľa DPA v piatok vychádzajú v piatok do ulíc a žiadajú zintenzívnenie boja proti klimatickej kríze. V Nemecku sa má uskutočniť viac ako 400 zhromaždení a demonštrácií.

Švédska aktivistka Thunbergová sa stala známou po tom, ako od augusta 2018 denne protestovala pred švédskym parlamentom, pričom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene. Mladých ľudí na celom svete tým inšpirovala k vlne protestov známych ako “Piatky za budúcnosť”. Thunbergová neskôr vystúpila na pôde OSN i počas zasadnutia Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose.