Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Gröhling predstavil plány na začiatok školského roka. Rodičov zrejme nepotešia

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – (Petra Hollá / TASR) Školský rok sa blíži. Deti sa pomaly, ale isto chystajú, že sa vrátia do školských lavíc a po dvoch mesiacoch sa stretnú s učiteľmi či spolužiakmi. Avšak, nič zrejme nebude tak, ako  doteraz. Predošlí školský rok totiž značne poznačil koronavírus a rovnaký trend sa očakáva aj pri tom nadchádzajúcom. Vláda spolu s epidemiológmi hľadala najrôznejšie spôsoby, ako ochrániť deti pred nákazou. Presné kontúry opatrení sa však žiaci a rodičia dozvedeli až dnes.

 

 

Jedným z najdôležitejších posolstiev je, že nad plošným zatvorením škôl sa nateraz neuvažuje. Ako vysvetlil minister školstva Branislav Gröhling (SaS), išlo by o veľmi náročný proces nielen zo strany škôl, ale aj rodičov. “Školský rok začína druhého septembra a dochádzka bude povinná,” povedal. Napriek tomu však zdôraznil, že koronavírus nemožno ignorovať. Na rad tak prídu obmedzenia a opatrenia. “Opatrenia sú v podstate jednoduché, nie sú komplikované, nejde o žiadne extrémy. Už sme si ich vyskúšali a budú stáť na dvoch pilieroch – zodpovednosti a dodržiavaní,” povedal Gröhling s tým, že chcú rozdeliť 4 milióny eur pre základné, stredné a špeciálne školy, aby si mohli zabezpečiť rúška, štíty, či dezinfekcie. Dodal, že peniaze budú školám podľa presného kľúča rozdelené aj spätne a to za štyri mesiace, počas ktorých bola na Slovensku prvá fáza koronavírusu.

Rozhodnutie bude aj na učiteľoch

“My v súčasnosti nepočítame s tým, že budeme zatvárať školy. Samozrejme sa to však môže stať. V prípade, ak bude zlá situácia v jednom okrese či kraji, je na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva, ako túto situáciu vyhodnotí. Vtedy sa môžu rozhodnúť školy v týchto ohniskách zavrieť. Dúfame, že nenastane stav, aby sme museli celoplošne zatvárať školy,” uviedla pediatrička Elena Prokopová.

“Meranie teploty bude povinné iba v červenej fáze. V tomto prípade bude rozhodujúca teplota 37,2 stupňa Celzia. Takto je definovaná normálna teplota, s ňou môže ísť na vyučovanie. Ranný filter v zelenej a oranžovej fáze bude bez merania teploty. Počítame s tým, že učitelia si svojich žiakov poznajú a ak uvidia, že niektoré z detí má poklesnutú náladu, tak ho umiestni do izolačnej miestnosti a zavolá sa rodič. Chceme vyzvať rodičov, aby k tomuto pristupovali so sedliackym rozumom,” vysvetlila Prokopová. Ak sa na škole objaví COVID-19 v niektorej z tried, v tejto sa preruší vyučovanie a deti pošlú do izolácie. Nasledovať budú ich vyšetrenia.

 

Žiaci prvého stupňa základných škôl a materských škôl nebudú musieť nosiť rúška, sú však odporúčané. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Bez telocviční a bazénov

Gröhling ďalej vysvetlil, že sa vypracovali štyri manuály – zvlášť pre materské školy, zvlášť  pre základné školy, školské družiny a základné umelecké školy, zvlášť pre stredné školy a internáty a pre vysoké školy a študentské domy. Okrem iného budú na internetových stránkach ministerstva školstva zverejnená zjednodušená forma opatrení. Pôjde o tzv. semafor, ktorý v heslovitej forme popisuje opatrenia pre jednotlivé fázy. To znamená, že školy nebudú posudzované z hľadiska opatrení plošne. Ak bude na škole zelená fáza, znamená to, že na nej nie je žiaden potvrdený prípad koronavírusu. Pri oranžovej fáze to znamená, že na škole je jeden nakazený a červená fáza poukazuje na väčšiu nákazu v škole.

Školy si tiež budú musieť zriadiť jednu miestnosť na bezprostrednú izoláciu. To isté musia vykonať aj internáty, ktoré zároveň budú musieť zriadiť aj miestnosť pre zahraničných študentov. “Pri podozrení na akúkoľvek chorobu sa nebude kontaktovať RÚVZ, ale lekár. Pre epidemiológov by to znamenalo záťaž, ktorú by zrejme nezvládali. Prichádza totiž jesenné obdobie a v takom prípade by sa volalo pri každom jedinom zakašľaní. Preto budú tieto kompetencie presunuté na lekárov,” vysvetlila Prokopová.

Gröhling tiež ujasnil, ako to bude s rúškami. “V materských školách povinné nebudú. Napriek tomu som videl v niektorých škôlkach takú prax, že deti tie rúška tak či onak nosili a učitelia s nimi vymýšľali rôzne hry. Čo sa týka základných škôl, prvý stupeň nebude musieť nosiť rúška, bude to dané ako odporúčanie. To neplatí pre spoločné priestory – napríklad chodby – kde budú povinné. Druhý stupeň, stredné školy, vysoké školy a vyučujúci pedagógovia ich prvé dva týždne budú musieť nosiť povinne,” uviedol šéf rezortu školstva s výzvou riaditeľom a riaditeľkám, aby sa zabránilo stretávaniu žiakov medzi skupinami. Ako účinnú formu ochrany uviedol zásadu ROR – rúško-odstup-ruky. Okrem toho budú všetky telocvične, bazény a posilňovne v školách do 20. septembra zatvorené. “Odporúčam, aby sa telesná výchova presunula do exteriéru,” konštatoval minister školstva. “Mám prosbu aj na vysoké školy, aby zvážili posunutie začiatku akademického roka na 28. septembra. Dôvodom je, aby sme pozorovali, čo sa bude diať na základných a stredných školách počas prvých týždňoch,” vysvetlil.

 

Zdroj: FB / Ministerstvo školstva

Premiér chce rúška aj na prvom stupni

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) zasa vyzval, aby v prípade, že žiaci na prvom stupni základných škôl zvládnu mať rúška aj v triedach počas vyučovania, aby tak urobili. “Čím viac detí aj na prvom stupni bude rúška mať, tým viac si ochránia svoje vlastné zdravie, ale aj zdravie svojich spolužiakov. A tým viac zabránime, aby sme chorobu prípadne šírili v rámci triedy a potom následne aj kdekoľvek inde,” poznamenal premiér. Zároveň chápe, že malým deťom sa v rúškach ťažko dýcha. “Ale keď to zvládne 70 – 80 percent detí, tak vždy lepšie, ako keď povieme všetkým, že to nemusia mať,” uviedol. Matovič povedal, že na pandemickú komisiu prišiel s návrhom, aby mali všetky deti v školách rúška. “Potom prišiel minister Branislav Gröhling (SaS) a argumentoval, že deti na prvom stupni to nezvládnu,” povedal premiér.

A čo OČR?

Šéf rezort školstva na záver brífingu informoval o tom že s ministerstvom práce pod vedením Milana Krajniaka rokujú o opätovnom zavedení pandemickej OČR v prípade, ak by epidemiologická situácia na daných školách nebola priaznivá a rodičia by sa museli prispôsobiť zatvoreniu tried či celých škôl.

Mohlo by vás zaujímať