Spoločnosť Kauzy Domáce Ekonomika Top

Gröhling sa obul do projektu, za ktorým stojí špičkový vedec. Dotáciu však dostal opodstatnene

Branislav Gröhling (SaS). Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Ministerstvo školstva od začiatku roka žije problémom pri prideľovaní stimulov na vývoj a výskum v hodnote vyše 30 miliónov eur. Spôsob ich pridelenia a niektoré víťazné firmy spochybňuje opozícia, ako aj neziskový sektor. Zatiaľ, čo niektorí vidia prepojenie niekoľkých spoločností na predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), redakcia Glob.sk objavila projekt chirurga, ktorý chce spolu so svojimi synovcami odhaľovať migrantov v španielskych prístavoch. Ďalší pridelený stimul vyzerá na prvý pohľad tiež záhadne a nelogicky, kritizoval ho aj poslanec za SaS Branislav Gröhling. Podľa zistení Glob.sk je v skutočnosti projektom, ktorý má svoje opodstatnenie.

Známy slovenský výrobca húfnic, Konštrukta-Defence a.s., získal v rámci podpory na vedu a výskum 500 tisíc eur. Názov projektu bol v prípade tejto spoločnosti prekvapivý – „Nové metódy pre zlepšenie diagnostiky, prevencie a liečby kardiovaskulárnych ochorení so zameraním na oxidačný stres. Ochrana pred radiáciou indukovaným poškodením srdca. Reperfúzne poškodenie – transplantácia srdca“.

Treba si pripomenúť, že Konštrukta bude dodávať slovenskej armáde napríklad 25 nových húfnic Zuzana-2. Tento štátny podnik pod kontrolou ministerstva obrany má v náplni práce najmä veci súvisiace s vývojom a výrobou zbraní, munície a výbušnín. Otázkou teda je, odkedy zbrojársky podnik vykonáva výskum v oblasti srdcových ochorení.

Zuzana2, samohybná húfnica od Konštrukty-Defence. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Gröhlingova kritika

Téme sa venoval aj poslanec Národnej rady SR za SaS Branislav Gröhling, ktorý naznačoval možné manipulovanie s posudkami.  “Viaceré hodnotenia k stimulom za 33 miliónov eur pôsobia veľmi podozrivo, neodborne. A pri projekte za 1,3 milióna eur boli dva nezávislé posudky od dvoch rôznych ľudí od slova do slova odkopírované a iba preložené z češtiny do slovenčiny,” uviedol na tlačovke Gröhling. Poukázal na posudok, v ktorom podľa jeho slov hodnotiteľ nepozná náklady projektu ani technológie, ale verí, že tieto požiadavky sú primerané. Hodnotiteľ teda podľa Gröhlinga nerozumie tomu, čo hodnotí, ale dáva plný počet bodov. Podobne sa vyjadril aj o projekte Konštrukty. V tomto projekte mu ale unikol malý no podstatný detail.

Za projektom stojí profesor, ktorých má Slovensko málo

Odpoveď, ako je taký projekt vôbec možný, sa totiž  skrýva v spoluriešiteľovi projektu. Tým je Centrum experimentálnej medicíny SAV a hlavnou postavou je známy profesor Ján Slezák. Tento významný slovenský vedec, fyziológ a experimentálny kardiológ pre Glob.sk vysvetlil atypické spojenie výrobcu húfnic a kardiovaskulárnych onemocnení. “Odpoveď je veľmi jednoduchá. Konštrukta vyrába pre projekt hyperbarickú komoru pre liečbu molekulárnym vodíkom inhalačnou metódou. Stimuly sú určené na podporu spolupráce priemyslu s akademickou sférou. Konštrukta vyrába jednu časť, tú ktorú vedia vyrobiť a ja budem robiť druhú časť, transplantáciu srdca, skladovanie srdca, ischémiu srdca, reperfúziu srdca.

Profesor Slezák bol podľa svojho životopisu medzi rokmi 1998 – 2009 vo funkcii 1. podpredsedu SAV. Bol prorektorom Slovenskej zdravotníckej univerzity (2010 – 2014), zakladateľom  a dlhoročným predsedom Slovenskej Ligy za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení Srdce srdcu, zakladateľom a predsedom Slovenskej histo- a cytochemickej spoločnosti. Medzi jeho najvýznamnejšie vyznamenania patria: Zlatá medaila SAV a Slovenskej lekárskej spoločnosti, Vedec roka 2009, Osobnosť SAV,  Krištáľové krídlo, vyznamenanie prezidenta SR Rád Ľudovíta Štúra 1. triedy, Čestný zahraničný člen Ruskej akadémie vied, Medal of Merit from the Manitoba University (Canada) a mnoho ďalších. Jeho povesť, skúsenosti a renomé by mali byť zárukou kvalitného výskumu.

Profesor Ján Slezák. Zdroj: SAV

Podľa zmluvy sľubuje projekt za ktorým stojí profesor Slezák, vznik nových 25 odborných pracovných miest. Je to významný rozdiel oproti stimulu za vyše 700 tisíc, ktorý sľubuje vytvorenie len troch pracovných miest .

Podľa viacerých zdrojov z Centra experimentálnej medicíny SAV vedecké inštitúcie sú nútené využívať rôzne firmy ako je Konštrukta na to, aby sa prispôsobili podmienkam a pravidlám stimulov na vedu a výskum.