Politika Zahraničné

Guterres ocenil pozoruhodnú reakciu Číny na šírenie nového koronavírusu

António Guterres. Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

ADDIS ABEBA  – Generálny tajomník OSN António Guterres pochválil v sobotu Čínu za jej “pozoruhodnú” reakciu na šírenie nového koronavírusu a varoval pred stigmatizáciou, ktorú môže toto ochorenie vyvolať. Informovala o tom agentúra AFP.

“Je očividné, že Čína vynakladá obrovské úsilie v boji proti tejto chorobe, ako aj proti jej ďalšiemu šíreniu. Myslím si, že toto úsilie je pozoruhodné,” vyhlásil šéf OSN počas tlačovej konferencie v Addis Abebe, kde sa v nedeľu začne summit lídrov krajín Africkej únie.

Samotní Číňania si podľa jeho slov uvedomujú, že “pretrvávajú hendikepy a problémy”, ktoré budú musieť riešiť, pričom nevyhnutná bude aj “veľmi silná medzinárodná spolupráca a solidarita”. Šéf OSN pri tejto príležitosti zároveň varoval pred stigmatizáciou, ktorá môže šírenie nového vírusu sprevádzať, keďže jej obeťou sa často stávajú “ľudia, ktorý s ním (vírusom) nemajú nič spoločné”.

Podľa aktualizovaných údajov zomrelo na koronavírus už vyše 720 nakazených, čím bola prekonaná bilancia epidémie ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) z rokov 2002 a 2003. Čínske úrady zároveň evidujú takmer 35.000 prípadov nakazenia, pričom v ďalších 30 krajinách sveta bolo dokopy zaznamenaných viac než 320 prípadov.