Politika Zahraničné Top

Hanebný čin novinára: Vo vymyslenej reportáži znemožnil celú krajinu

BUKUREŠŤ – Škandál, za ktorý by sa podľa žurnalistickej etiky mal hanbiť! Novinár britskej televíznej stanice Sky News stojí pred veľkým problémom – za vymyslenú reportáž ho zrejme čaká súd.

Korešpondent Stuart Ramsay pred pár dňami priniesol exkluzívnu reportáž, v ktorej ukázal, ako je s pomocou rumunského gangu ľahké prepašovať zbrane z Ukrajiny na územie Rumunska. Gang mal byť taktiež ochotný predať ich teroristom.

Ako sa však po vyšetrovaní ukázalo, má ísť o podvrh. Rumunská polícia zatkla štyroch ľudí, o ktorých tvrdí, že ide o Rumunov, ktorí bol najatí, aby zahrali predajcov zbraní – patril medzi nich napríklad aj manažér známej telefonickej spoločnosti.

Priznanie protagonistov

Protagonisti videa, ktorí sa rumunským vyšetrovacím úradom priznali, že každý dostal za svoju úlohu 2-tisíc, sa mali riadiť pokynmi Ramsayho a jeho štábu. Každý z nich dostal presné inštrukcie ako sa obliecť, správať a čo rozprávať. Najať ich mal rumunský mediálny konzultant, ktorý od roku 2009 žije v Spojenom kráľovstve.

Jeden z účinkujúcich Aurelian Szanto tvrdí, že bol oklamaný. “Povedali mi nasledovné: Chceme mať dvoch ľudí, ktorí nám predstavia nejaké zbrane a prostredníctvom prezentácie jednotlivých zbraní ukážu, ako sa takéto predaje uskutočňujú.”

Televízia sa ho zastala, no čaká ho zrejme súd

Novinára sa vlastný zamestnávateľ zastal: “Stuart Ramsay je jedným z našich najskúsenejších a najhúževnatejších novinárov s dlhou históriou dodávania veľkých príbehov z celého sveta. Tentoraz priniesol robustnú reportáž o predávaní zbraní v Rumunsku a Sky News za ním plne stojí. “

Samotný Ramsay sa na Twitteri vytrvalo bráni. “Ha! Všetci sa upokojte. Príbeh je pravdivý. Nikto nedostal zaplatené ani scenár, čo má hovoriť. Zbrane sú ozajstné, zatknutia sa stali. Vláda zahanbená. Zmierte sa s tým.”

Zdá sa však, že to bude mať ešte poriadne komplikované. Ako mu odkázal štátny tajomník Valentin-Alexander Jucan, čaká ho súdny proces, počas ktorého mu želá “veľa šťastia”.

Tweety Stuarta Ramsayho a Valentina-Alexandra Jucana

Zdroj: ph, theguardian.com Foto: Twitter, Video: YouTube