Domáce Politika Top

Harabin má premyslený plán. Stranu zakladať nebude, do volieb ale ísť chce

Harabin má plán. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Útoky na prezidenta Andreja Kisku, Zuzanu Čaputovú ale aj náznak politickej budúcnosti. Štefan Harabin sa už o niekoľko dní vráti do talára sudcu Najvyššieho súdu no ešte predtým sa rozhodol prehovoriť o svojom názore na sobotňajšiu inauguráciu Zuzany Čaputovej. Popri tom však naznačil aj niečo málo o svojej budúcnosti v politike. Glob.sk má detailnejšie informácie. 

 

Zakladanie strany či vstup do straníckej politiky už neúspešný kandidát na prezidenta opakovane vylúčil. Dnes je jeho postoj miernejší a Harabin pripúšťa budúcnosť v parlamente. Tvrdí, že to ešte “nemá premyslené a uvidí.” 

Podľa informácii Glob.sk ale Štefan Harabin už má plán ako sa zúčastniť volieb a zároveň neprísť o status sudcu Najvyššieho súdu. Svoje plány však oficiálne nezverejní ešte nejaký čas.

Štefan Harabin pred časom neuspel v prezidentských voľbách a zmieriť sa s tým nevedel. Najskôr sa označil za víťaza a potom poslal dva podnety na Ústavný súd. Tvrdí, že Zuzana Čaputová by nemala byť inaugurovaná do doby, kedy Ústavný súd SR o jeho sťažnostiach nerozhodne.

Sám im však rozhodovanie znemožnil. Len pred hodinou poslal Ústavný súd novinárom správu. “Plénum Ústavného súdu Slovenskej republiky na neverejnom zasadnutí posudzovalo podania JUDr. Štefana Harabina týkajúce sa volieb prezidenta Slovenskej republiky,” píše súd. V pléne je momentálne 7 členov. Štefan Harabin namietal zaujatosť jedného z nich a tak Ústavný súd rozhodovať nemohol. Plénum totiž nebolo úplné.

Práve spochybňovanie Čaputovej bolo ústrednou témou dnešnej tlačovky Štefana Harabina. Vyjadril sa však aj k svojej budúcnosti.

Národná koalícia to nebude

Exminister spravodlivosti stále popiera, že by chcel zakladať stranu alebo do nejakej vstupovať. Tieto informácie šíril aj prezident Andrej Kiska, ktorý tvrdil, že Harabin v regiónoch lanári ľudí do jeho novej strany. Ten tieto fámy popieral a tvrdil že vstupom do straníckej politiky by si pohoršil. Tvrdil, že jedinou cestou je preňho Ústavný súd SR, prezidentský palác či súd v Štrasburgu. Tento týždeň však v konšpiračnom rádiu InfoVojna povedal, že si vie predstaviť stať sa lídrom niektorej zo strán.

Dnes po prvýkrát pripustil, že by mu stačila aj pozícia poslanca či predsedu parlamentu. Zároveň si kopol aj do súčastnej vlády keď povedal, že “to, v akom stave je krajina je vina Roberta Fica.” Prípadnú spoluprácu s ním vylúčil.

Harabin si však kopol aj do kotlebovcov. V minulosti ho však práve kotlebovci podporovali, sudca ich dnes nazval extrémistami “rovnakými ako Progresívne Slovensko.”

Hoci sa v médiách už špekuluje, či to nebude strana Národná koalícia, za ktorú v eurovoľbách kandidoval Harabinov synovec Slavomír, Glob.sk má informácie, že to tak nebude. Harabin starší má údajne problém s pozadím strany a niektorými ľuďmi v nej. Jeho plánom je údajne stať sa lídrom úplne inej strany.

Štefan Harabin stále spochybňuje prezidentské voľby. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Nebude to ani nejaká novovznikajúca strana, ktorá by vzišla z občianskeho združenia Harabinovci-vlastenci. Podľa našich informácii má exkandidát na prezidenta záujem prebrať už existujúcu stranu. Nebude to však ani Hlas ľudu, kde ho lanáril Peter Marček, ani ĽSNS, kde ho lákali pred prezidentskými voľbami.

Svoj zámer však bude ešte nejaký čas tajiť. Oficiálne ho podľa našich informácii oznámi až začiatkom decembra. Nasledovať by mal podobný scenár ako pri prezidentských voľbách – Harabin si pozastaví funkciu sudcu, bude kandidovať ako líder kandidátky a následne, pokiaľ neuspeje, sa vráti do talára. Keďže nebude oficiálne členom strany, neporuší základnú zásadu sudcu Najvyššieho súdu, teda nestrannosť.

Stále sa cíti byť víťazom

Štefan Harabin si zároveň opäť kopol do Zuzany Čaputovej. Jej sobotňajšiu inauguráciu sa Harabin snaží na poslednú chvíľku zmariť, ešte začiatkom júna totiž podal neodkladné opatrenie, aby novozvolená prezidentka nemohla zložiť sľub dovtedy, kým na Ústavnom súde nevyriešia dve Harabinove sťažnosti. Podal ich ešte v súvislosti s prezidentskými voľbami a Ústavný súd SR o nich ešte nerozhodol.

Harabin nechce, aby v sobotu prezidentku inaugurovali. . Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Harabin je okrem iného presvedčený,  že sa počas prezidentských volieb zneužívali hlasovacie lístky a úspech mali priniesť práve prezidentke. Zároveň tvrdí že tým, že sa Róbert Mistrík vzdal v prospech Zuzany Čaputovej, sa ich náklady na kampaň majú sčítať a Zuzana Čaputová by tak prekročila povolené náklady.

Šancu by mal

Harabinova strana by podľa prieskumu televízie Markíza mohla zaujať 19,7% voličov.

Z etablovaných politických strán by túto politickú stranu volili najviac voliči Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko (35,8 percenta) a Slovenskej národnej strany (SNS) 27,3 percenta. Najmenej podporovateľov by mala Harabinova politická strana medzi voličmi strany Sloboda a Solidarita (SaS), konkrétne 4,9 percenta.

Prieskum realizovala agentúra Focus pre TV Markíza v dňoch 16.5. až 23.5. na vzorke 1 020 respondentov.