Politika Domáce Prezidentské voľby Top

Harabina lanária do strany, v ktorej figuruje pochybný podnikateľ

Kandidát na prezidenta Štefan Harabin vraj o vstup záujem nemá. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA- Štefan Harabin dostal ponuku stať sa tvárou novej politickej strany. Strana nesie názov Hlas ľudu a jej predsedom je poslanec NR SR a odídenec zo Sme rodina Peter Marček. Ten má o sudcu Najvyššieho súdu skutočne veľký záujem a podľa infomácií Glob.sk bude Harabina lámať aj naďalej. 

 

Strana Hlas ľudu je zaregistrovaná len od 21. decembra. Podľa Marčeka však už má viac ako 500 členov a do budúcnosti hovorí o tisíckach. O priazeň voličov sa chce uchádzať už v najbližších parlamentných voľbách. Strana by mala fungovať pomerne zvláštnym spôsobom. O zákonoch by mali rozhodovať priamo voliči. Prostredníctvom ankiet na internete by mohli vyjadriť svoj názor na daný zákon a poslanci zvolený za túto stranu by len sprostredkovali názor občanov.

Marček pre Glob.sk priznal, že Harabina s ponukou skutočne oslovili. “Keď mám pravdu povedať pýtal som sa ho, či by prišiel,” povedal Marček. “Pán Harabin povedal, že preňho sú prioritou prezidentské voľby a nechce sa zviazať so žiadnou politickou stranou. To bola jeho odpoveď, my sme priatelia a ja som jeden z tých, ktorý by bol rád keby bol prezidentom,” povedal s tým, že Harabinovi pomáha aj v kampani. “Samozrejme bol by som rád keby pán Harabin ponuku prijal ale zatiaľ povedal zamietavú odpoveď,” tvrdí Marček.

Zároveň podotkol, že pokiaľ sa Harabinovi nepodarí prezidentské voľby vyhrať, osloví ho znova.

Strana Hlas ľudu pomáha Harabinovi aj finančne. “Prispeli sme dvom kandidátom,” povedal Marček. Okrem Harabina to bol Maroš Šefčovič.

Chcú sa na mňa nalepiť

Sudca Najvyššieho súdu pre Glob.sk potvrdil, že ponuku dostal.

Tvrdí však, že záujem nemá a ani mať nebude. “Ja žiadnu politickú stranu ani nezakladám, ani nemienim a ani nebudem vstupovať,” povedal Harabin. Svoje rozhodnutie považuje za definitívne.

“Pozrite, ja privítam voličov všetkých politických strán. Ale ja smerom k politickej strane nerozmýšľam k žiadnej. Samozrejme, sú politické strany ktoré by sa chceli na mňa nalepiť, ale nie, ja som občiansky kandidát ja nikdy s pečiatkou žiadnej politickej strany nebudem kandidovať,” tvrdí Harabin.

Zvláštny člen

V strane Hlas ľudu figurujú poväčšine neznáme mená. Výnimkou je JUDr. Roman Bušo, ktorý sa podpísal aj pod dar venovaný na Harabinov transparentný účet. Buša si médiá po prvýkrát všimli ešte v roku 2005, kedy bol na jeho aute značky Hummer umiestnený nápis „Palko je orgán“. V tom čase bol Vladimír Palko ministrom vnútra. Bušo tvrdil, že on autorom nápisu nebol a ani nevie, kto ho na jeho auto dal.

Terénne auto s papučou a nápisom Zdroj: SITA/Peter Hudec

Keď začali auto s papučou riešiť aj policajti, Bušo im odmietol ukázať doklady, bol ozbrojený a dokonca sa pokúsil ujsť. Popri tom vraj ohrozil aj príslušníkov polície. Nasledovala naháňačka Bratislavou z centra mesta až do Karlovej Vsi. Tam Buša chytili a skončil za mrežami. V médiách bol nazývaný aj “právnikom spájaným s podsvetím.” Hovorilo sa o ňom v súvislosti so skupinou piťovcov. Jeho žena tiež žalovala Slovensko o astronomiskú sumu 280 miliónov eur, písali o tom Topky.sk.  

Bušo sa však v súvislosti s Marčekom nespomína po prvýkrát. S Marčekom sa zúčastnil cesty na Krym, ktorú riešil aj Zahraničný výbor NR SR. Pre ruské médiá vtedy obaja prezentovali svoju víziu európsko-krymskej obchodnej komory. Bušo vtedy pre Sputnik tvrdil, že komora už de facto existuje a svoju činnosť už začala. Táto komora sídli v hoteli Krym, kde je Bušo spoločníkom.

Zaujímavé sú tiež ďalšie Bušove podnikateľské aktivity. Podľa Obchodného registra jeho meno figuruje vo viac ako dvadsiatich firmách, pričom jeho rodinní príslušníci sa objavujú v množstve ďalších.

Niekoľko z jeho firiem bolo v minulosti previazaných aj na odpadkového kráľa Michala Grebečiho. O Grebečim písal Glob.sk v súvislosti s jeho firmou NDD, ktorá v katastri obce Most pri Bratislave prevádzkuje čiernu skládku. Skládka navyše vyrástla na štátnom pozemku, ktorý má Grebeči prenajatý na poľnohospodárske účely. Odpadkový kráľ figuroval na mafiánskych zoznamoch.

Bušo má podľa Marčeka v strane funkciu akéhosi kontrolného orgánu, ktorý by mal dohliadať na to, či sa dodržiavajú princípy, na ktorých je strana vystavaná.

Peter Marček založil stranu. -Zdroj: SITA/Marko Erd