Domáce Kauzy Top

Haščák z Penty otvorene o Gorile aj Kočnerovi. Vraj sa ho nebojí

Podnikateľ sa pre médiá vyjadruje sporadicky. FOTO TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Kauza Gorila otriasla Slovenskou politickou scénou. Na verejnosť prenikla na konci roka 2011, znovu sa však otvorila až minulý rok. Počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka sa totiž objavili nahrávky, z ktorých mal vzniknúť prepis známy pod názvom Gorila. V trezore ich mal Marian Kočner. Ten mal mať nadštandardný vzťah aj so šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom. 

 

Haščák sa pre médiá vyjadruje sporadicky a väčšinou nie veľmi obsiahlo. Po tom, čo sa v médiách objavila informácia, že si s Kočnerom esemeskoval o “odj…ní čuráka”, rozhodol sa prehovoriť. V rozhovore pre aktuality.sk prezradil niekoľko zaujímavých detailov aj o kauze Gorila.

Esemeska podľa Haščáka nebola o Jánovi Kuciakovi. V rozhovore priznal, že s Kočnerom hovorili o odstavení Lukáša Kyselicu z prípadu vyšetrovania objednávky vraždy Sylvie Volzovej Pavlom Ruskom. Kyselica je zároveň aj šéfom tímu Gorila, Harčákovi by sa tak mohla výmena v tíme hodiť. “Keď som sa dozvedel, že vo vyšetrovacom spise je takáto esemeska, bol som s manželkou na návšteve. Bolo to vo štvrtok večer, v piatok som mal celý deň stretnutia v Prahe. Nevedel som rýchlo zistiť, čoho sa týkala a nechcel som púšťať neoverené fámy,” vysvetľoval Haščák, prečo reagoval až teraz.

Neskôr sa však vraj pozrel do svojich kalendárov a zistil, čoho sa správa týkala. “V tejto chvíli som však na 95 až 99 percent presvedčený, že esemeska súvisela s vyšetrovaním Pavla Ruska,” tvrdí Haščák.

Pavol Rusko tvrdí, že si vraždu exspoločníčky neobjednal. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Zároveň trvá na tom, že ho nahrávkami Gorily nikdy nikto nevydieral. “Nikto ma nikdy nevydieral nahrávkou Gorily. Ani mi ju nikto nikdy neponúkal,” tvrdí Haščák. “Ani jeden, ani druhý (Trnka,Kočner, pozn. red.), ani nikto z ich okolia – mňa ani nikoho z Penty – nahrávkou Gorily nevydieral v tom zmysle, aby sme im zaplatili alebo poskytli inú výhodu, aby ju nezverejnili. Ani nám ju neponúkli na predaj,” hovorí finančník. Zároveň uviedol, že radšej bude známy ako korupčník ako byť spájaný s vraždou. Práve preto sa vraj rozhodol vyjadriť pre médiá.

Finančník zároveň tvrdí, že s nahrávkami sa obchodovalo rovnako ako svojho času so spisom. V rozhovore priznal, že sa ho snažili nejakí ľudia kontaktovať sprostredkovane cez iných ľudí, neprikladal však tomu dôležitosť. “Chodili všelijakí obchodníci, ktorí sa tvárili, že majú nejaké nahrávky. Podobne chodili aj so spisom Gorila,” tvrdil.

Legendy o Gorile

O spise Gorila podľa neho koluje množstvo legiend a fámov. Skupina Penta trvá na tom, že chce, aby bola nahrávka Gorily zničená, pretože vznikla nezákonne. “Budem rád, keď sa raz po uzavretí vyšetrovania zverejnia všetky vyšetrovacie spisy ku Gorile, aby si mohla aj široká verejnosť prečítať príslušné dokumenty a stovky výpovedí svedkov, ktorí boli v tejto veci vypočutí. Inak sa nikdy neočistím,” povedal. Kauza Gorila im však vraj finančne neublížila. Ľudia, ktorí s nimi obchodovali pred kauzou s tým vraj nemali problém ani po nej. “Gorila bola veľká z hľadiska objemu. V priebehu roka o nás vyšlo asi 9-tisíc negatívnych správ. Tak často a kriticky sa zrejme píše len o Ficovi a Kaliňákovi,” uviedol.

Haščák považuje Mariana Kočnera za svojho známeho, dnes blízky vzťah s ním považuje za chybu. Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Z Kočnera vraj strach nemá. Nemyslí si, že by na Pentu mohol mať diskreditačné materiály. “Neobávam sa žiadnych nahrávok ani diskreditačných materiálov, lebo neverím, že niečo také existuje. Nebojím sa toho, keď bude hovoriť pravdu. Obávam sa toho, že si môže začať vymýšľať,” tvrdí. S Kočnerom vraj mal sporadický vzťah, poznali sa už od deväťdesiatych rokov. Niekoľkokrát spolupracovali, Haščák priznal, že vnímal Kočnerov biznis ako niečo na hrane, nikdy by však vraj nečakal, že by sa mohol uchýliť k násiliu.

Smrť novinára si vraj okamžite nespojil s Kočnerom. Na túto tému spolu hovorili. Kočner podľa Haščáka vtedy povedal, že “ide o tú taliansku stopu.” 

Alena Zsuzsová mala vyšetrovateľom tvrdiť, že na vražde Kuciaka mohla mať záujem práve Penta. Podľa Haščáka je to hlúposť a Zsuzsovú označil za “bláznivú babu.”

Na kontakty s Kočnerom sa však dnes pozerá inak ako kedysi. “Z dnešného pohľadu to jednoznačne vnímam ako chybu,” povedal Haščák. Podnikateľa radil do okruhu známych, stretávali sa vraj sporadicky. Komunikovali prostredníctvom esemesiek, ale aj cez rôzne šifrované aplikácie.

Galéria
Marian Kočner Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Mariana Kočnera previezli z Justičného paláca v Bratislave do väzby v Leopoldove. Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Podnikateľ Marian Kočner požiadal o prepustenie z väzby. Zdroj: SITA/Diana Černáková
FOTO TASR – Michal Svítok
Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára v ich dome v obci Veľká Mača. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Sviečky pred Úradom vlády. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Zdroj: Glob.sk
Istý pamätník spravili ľudia aj na Námestí SNP v Bratislave, kde mu denno denne horia sviečky. Zdroj: Glob.sk
Polícia obvinila z vraždy novinára a jeho snúbenice tri osoby. Zdroj: SITA/Diana Černáková
Jaromír Čižnár vyzýva k zdržanlivosti, aby nebolo zmarené vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka. Zdroj: Foto: Vlado Anjel
Politici ďakujú polícii, zároveň ale žiadajú dolapenie objednávateľa vraždy Jána Kuciaka. Zdroj: Aktuality.sk
navigate_before
navigate_next