Regióny Banská Bystrica Brezno

Havranie skaly ukrývajú poklad: Nachádza sa tam vzácny a ohrozený jamkatec pľúcny

Ilustračné foto. Zdroj: wikipedie.org

BREZNO – V prírodnej rezervácii Havranie skaly sa vyskytuje vzácny, na Slovensku ohrozený druh lišajníka, jamkatec pľúcny. Je to jedna z najvýznamnejších populácií v pôsobnosti správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana a na Slovensku je málo lokalít s jeho výskytom. Za CHKO to potvrdila Miriam Turayová.

 

Ako priblížila, rastie na kôre listnatých stromov v zachovaných horských lesoch s vyššou vzdušnou vlhkosťou. “Je považovaný za citlivý indikátor znečistenia životného prostredia. Rastie len v biotopoch s nízkym znečistením vzduchu a je mimoriadne citlivý na zmenu mikroklímy,” objasnila s tým, že medzi ďalšie vzácnosti patrí aj výskyt kyjanôčky zelenej. Žije na mŕtvom dreve, ktorý leží v rezervácii v rôznom štádiu rozkladu.

“Tento mach si vyžaduje vyrovnanú klímu lesa so zatienením a vyššou vlhkosťou. Jeho výskyt taktiež indikuje vysoký stupeň zachovalosti a prirodzenosti lesných porastov,” podotkla. Poznamenala, že na skalách a v skalných štrbinách sa v rezervácii dá nájsť aj vzácna malá papraď, vudsia skalná. “Je zákonom chránená a patrí medzi zraniteľné druhy. V rámci našej správy ide o ojedinelý výskyt,” zdôraznila Turayová.

Podľa jej slov spomedzi bezstavovcov je vzácnosťou bystruška potočná, ktorá je zákonom chránená. Informovala, že do rezervácie je možné nahliadnuť len z turistického chodníka. Juhovýchodným okrajom rezervácie prechádza zeleno označený turistický chodník a severozápadným okrajom zas modro označený chodník. Vedie zo sedla Jasenová dolinou Veľká prostredná na Tri vody.

Havranie skaly tvoria lávové prúdy a nachádzajú sa v okrese Brezno v katastrálnom území obce Hronec. Vyhlásené za prírodnú rezerváciu boli v roku 1997. Ich výmera je 32 hektárov a platí v nich 5. stupeň územnej ochrany. Podľa geomorfologického členenia rezervácia patrí do oblasti Slovenské stredohorie, celku Poľana, podcelku Vysoká Poľana.