Spoločnosť Domáce Kultúra Top

FOTO Herecké nebo plače. Slovensko sa lúčilo s hercom, hudobníkom aj otcom Mariánom Geišbergom

Zdroj: snd.sk

BRATISLAVA – O 11-tej hodine sa Slovenské národné divadlo zahalilo do čiernej farby. Rodina, kolegovia a priateľa dali posledné zbohom hereckej legende Mariánovi Geišbergovi. Na poslednej rozlúčke mu vzdali hold za jeho hereckú a hudobnú tvorbu. 

 

Divadelná obec a najbližší Mariána Geišberga dnes prežívajú smutný deň. Budova divadla sa zaplnila spomienkami, ktoré herec počas svojho života zanechal.

Brány SND sa pre verejnosť otvorili už o 10-tej. Všetci, ktorí prišli prejaviť úctu zosnulému umelcovi, mohli svoju spomienku napísať do kondolenčnej knihy, ktorá bola vystavená vo foyer divadla.

Posledná rozlúčka s hercom bola iná ako pri jeho hereckých kolegoch. Pietna spomienka sa konala v netradičnom čase a chýbala aj truhla. Na pódiu sedeli len herci, vedľa ktorých boli vystavené obrovské vence. Počas lúčenia prítomní pozerali aj ukážky, ktoré prezentovali tvorbu herca Mariána Geišberga.

Úprimné slová

Herci na pietnej spomienke venovali Geišbergovi pár úprimných slov. Posledné slová mu odkázali herec Jozef Vajda, Ľubomír Paulovič, František Kovár, či Táňa Pauhofová.

Herec František Kovár hovoril o časoch, keď sa s kolegom Mariánom Geišbergom rozprávali o divadle či o štamgastoch v krčme vo Vlčkovciach. Dodal, že za tých 22 rokov toho v šatni prebrali naozaj dosť. ,,Tvoja úroda je nesmierne bohatá. Budeme sa ňou inšpirovať ešte dlhé roky a našťastie máš pokračovateľov v synoch Martinovi, Marekovi aj v sestre Janke Oľhovej a jej deťoch. Ste obdarení originálnym talentom. Maroško tým, ktorí ťa poznali a milovali budeš veľmi chýbať. Budeš aj naďalej súputnik v mojom živote a viem, že v duchu sa budem často pýtať, čo by mi na to povedal môj drahý Maroš. Bol si náš Cyrano,“ povedal na rozlúčke herec Kovár.

Herečka Táňa Pauhovová počas svojho prejavu neudržala slzy a zosnulému hercovi sa pred jeho fotografiou prihovorila nežným hlasom. ,,Maroško náš. Ocko. Hovoriť o tebe v minulom čase mi stále nejde, väčšine z nás. Si perfektný v celej tej širokej palete seba. Prázdno po tebe si znova napĺňam tebou. Veľmi ti ďakujem a bozkávam ťa Poseidon.“ Na záver sa mu herečka poklonila a poslala vzdušný bozk.

Zdrvujúca správa

Vedenie SND prijalo správu o Geišbergovom úmrtí s veľkým žiaľom. „Slovenská kultúra stratila v osobnosti Mariána Geišberga nielen vynikajúceho herca, talentovaného prozaika, básnika a hudobníka, ale aj vyhranenú osobnosť, ktorá sa nikdy nebála vyslovovať k aktuálnym spoločenským témam a za svojimi občianskymi postojmi si vždy vedela aj stáť,“ uviedlo národné divadlo.

Marián Geišberg vynikal nielen krásnou farbou hlasu, ale mal aj obrovské srdce. Jeho neresťou boli cigarety, ktorých sa nikdy nedokázal vzdať.

Zákerná choroba

Marián Geišberg sa nikdy nevzdával. Napriek tomu, že bojoval s vážnymi ochoreniami, sršal dobrou náladou. Umelca napokon premohla zákerná rakovina pľúc. Zomrel v sobotu večer v ružinovskej nemocnici.

Dlhoročný člen činohry Slovenského národného divadla sa naposledy tešil z potlesku divákov na doskách divadla 28. septembra na predstavení hry Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. Počas kariéry stvárňoval charakterové úlohy v dramaticky vypätých situáciách. Hral v desiatkach slovenských filmov a seriálov. Okrem iného bol skvelý hudobník a humorista.

 

Galéria
Posledná rozlúčka s hercom Geišbergom. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Atmosféra počas poslednej rozlúčky s hercom Mariánom Geišbergom. Zdroj: SITA / Jana Biroššová
Herci sa zapisujú do kondolenčnej knihy. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Atmosféra počas poslednej rozlúčky s hercom Mariánom Geišbergom. Zdroj: SITA / Jana Biroššová
Geišberga si herci zapamätajú ako vždy usmiateho človeka. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Herec Ľubomír Paulovič počas poslednej rozlúčky s hercom Mariánom Geišbergom. Zdroj: SITA / Jana Biroššová
Herec Františšek Kovár počas poslednej rozlúčky s hercom Mariánom Geišbergom. Zdroj: SITA / Jana Biroššová
Herec Jozef Vajda venoval Geišbergovi pár slov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Herečka Táňa Pauhofová počas poslednej rozlúčky s hercom Mariánom Geišbergom. Zdroj: SITA / Jana Biroššová
Verejnosť si prišla uctiť pamiatku zosnulého herca. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Smútočná rozlúčka s hercom Mariánom Geišbergom v SND. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
K hercovi neodmysliteľne patrila cigareta. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Zákerná choroba vyhrala nad hercom Geišbergom. Zdroj: SITA / Ján Slovák
navigate_before
navigate_next