Domáce Šport Top

Heroický výkon futbalistov Trnavy v Európskej lige nestačil, postup medzi prstami ušiel aj Dunajskej Strede

Futbalisti Trnavy pred odvetným zápasom 2. predkola Európskej ligy s Lokomotivom Plovdiv. Zdroj TASR / Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Jeden týždeň, tri zápasy, dva rozdielne svety. V utorok povinný postup futbalistov Slovana Bratislava cez kosovský KF Feronikeli po výkone, ktorý bol bez chuti či vône. Vo štvrtok takisto v Európskej lige súboje Dunajskej Stredy a Trnavy a to akoby ste pozerali na iné ako slovenské mužstvá. Paradoxne obe vypadli. Dunajská Streda s gréckym FC Atromitos, Trnava s bulharským Plovdivom.

No rozdiel výkonov tam bol badateľný a evidentný. Slovenský vicemajster v Aténach prehrával po polčase 0:2 a po zmene strán vyrovnal po góloch Erica Ramíreza a Zsolta Kalmára. Ale nechýbalo veľa a do tretieho kola by išiel tím zo Žitného ostrova. Šťastie, žrde aj domáci brankár Megyeri boli tými rozhodujúcimi elementami úspechu Atromitosu. Gréci utiekli hrobárovi z lopaty, dali aj tretí gól a po víťazstvách 2:1 a 3:2 idú ďalej.

Futbalisti DAC Dunajská Streda po zápase 2.predkola Európskej ligy s FC Atromitos. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Tréner Dunajskej Stredy Peter Hyballa bol preto síce po zápase sklamaný z výsledku, ale nie z toho, čo jeho hráči ukázali na trávniku. “Gratulujem Atromitosu k postupu do tretieho predkola Európskej ligy. V prvých pätnástich minútach sme hrali dobre, no potom sme dostali veľmi jednoduchý gól, keď si jeden hráč mohol robiť medzi štyrmi našimi, čo len chcel. Potom nastala situácia, o ktorej môžeme diskutovať, do akej miery to môže byť chyba Oravca alebo niekoho iného. Do polčasu sme teda prehrávali 0:2. Do druhého dejstva nastali nejaké zmeny. Čo sme odohrali v druhom polčase, za to som na mojich hráčov veľmi hrdý. Zo štyroch zápasov sme však dostali osem gólov, čo je veľa na postup do tretieho predkola. Som veľmi hrdý na mladý tím, ktorý odovzdal maximum.”

Momentka zo stretnutia FC Atromitos – DAC Dunajská Streda. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Práve veľké diery v obrane a veľa inkasovaných gólov bol problém, ktorý si Dunajská Streda na európskej scéne nemôže dovoliť. Obranca DAC Dominik Kružliak. “Prvý polčas nebol z našej strany dobrý, dostali sme dva góly a skomplikovali sme si situáciu. V druhom polčase sme sa s tým snažili ešte niečo spraviť. Ale bolo to ťažké s týmto súperom, ktorý celý zápas dobre bránil a vyrážal do rýchlych kontier, z čoho aj rozhodol. Dokázali sme vyrovnať na 2:2, mali sme aj ďalšie šance, ale tretí gól dali oni a potom si to už ustrážili. Boli to štyri dobré zápasy v EL, škoda, že nejdem ďalej. Možno o rok.”

Alex Sobczyk z Trnavy a Birsent Karagaren z Lokomotívu Plovdiv z zápase Európskej ligy. Zdroj TASR / Lukáš Grinaj

Ak si fanúšikovia Dunajskej Stredy mohli v odvete od nervov a stresu rozkúsať prsty na rukách, potom v Trnave sú zrelí na defibrilátor. Spartak totiž opäť predviedol takmer nemožné. Opäť dokázal otočiť scenár prvého duelu, ktorý opäť prehral 0:2. Proti Lokomotívu Plovdiv to dokázal aj napriek tomu, že už v prvom polčase prišiel po vylúčení o Timoteja Záhumenského. Za 70 minút dala Trnava aj o desiatich tri góly a bulharskí tím sa nestačil čudovať, aký kolotoč má predplatený pred vlastným brankárom. Trnavčania boli ako baterky, lietali hore dole, trávnik pod ich kopačkami horel. Góly iba odzrkadľovali to, čo sa dialo na ihrisku. Ich autormi, ktorých tribúny hromovo vyvolávali, boli Filip Dangubič, Bogdan Mitrea a Rafael Tavares. Klobúk dole pred tým, čo Spartak ponúkal divákom. No eufória na tribúnach trvala iba 3 minúty. Gól Alena Ožbolta červeno-čierny sen premenil na nočnú moru. Vypadnúť z európskych pohárov sa dá milión spôsobmi, no Trnava si zaslúži iba pochvalu, poklonu a gratulácie. Minimálne za odvetu. Neslovenským herným prejavom potešila seba, fanúšikov a ukázala, ako sa má v pohárovej Európe hrať.

Filip Dangubič po góle v zápase 2. predkola Európskej ligy FC Spartak Trnava – PFC Lokomotiv Plovdiv. Zdroj: TASR / LukṚ Grinaj

Tréner Spartaka Ricardo Cheua mohol byť spokojný, aj keď nepostúpil. Trnava by si to zaslúžila. “Opäť sme ukázali, ako chceme hrať. Predviedli sme kvalitu a bojovný výkon na vysokej úrovni pred výborným publikom. Bolo to niečo neskutočné, celý čas sme bojovali. Zaslúžili sme si viac, pretože sme si vypracovali mnoho príležitostí, aj keď sme hrali iba s desiatimi hráčmi. Som veľmi hrdý na týchto hráčov a som si istý, že takisto aj fanúšikovia. Toto je tá emotívna časť futbalu, dali sme do toho všetko, ale nevyšlo to, taký je futbal, víťazí tím, ktorý streli viac gólov. Hráči si zaslúžia rešpekt za to, čo spravili pre Trnavu i slovenský futbal.” V Európskych pohároch tak bude pokračovať už iba jediný slovenský klub. Slovan Bratislava, ktorý sa v treťom kole Európskej ligy stretne s írskym Dundalkom. Ružomberok, Trnava aj Dunajská Streda skončili. Nič príjemné pre náš klubový futbal, lebo aj o rok budú naše mužstvá hrať v úvodných predkolách na začiatku prázdnin. Slovenský koeficient je totiž tak nízky, že ešte roky bude trvať, aby sa to zmenilo.