Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Historická budova SND dnes zažiari noblesou. Ples v opere má aj tento rok pomôcť deťom

Zdroj: Ples v opere

BRATISLAVA – Večer plný nádherných rób, lákavej hudby a noblesy. Dobročinný Ples v opere už dnes tradične otvorí plesovú sezónu. V poradí 19. ročník poukáže na naliehavosť situácie v oblasti inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotných znevýhodnením. Až 300 párov významných osobností svojou účasťou podporia charitatívny účel.

 

Priestory historickej budovy Slovenského národného divadla opäť zažiaria vďaka najvýznamnejšiemu dobročinnému a spoločenskému podujatiu na Slovensku, Plesu v opere. Najväčšie dobročinné podujatie začalo písať svoju históriu v roku 2001. Ochota pomáhať tam, kde je to nevyhnutné, je primárnym cieľom akcie. Historickú budovu SND svojou prítomnosťou každoročne poctia významné osobnosti spoločenského, kultúrneho a hospodárskeho života.

Jasná priorita

Ples v opere otvára plesovú sezónu na Slovensku. Štedré príspevky od hostí už desiaty rok v plnej výške putujú na naplnenie jeho charitatívneho poslania. Na uplynulom 18. ročníku venovali hostia najvyššiu sumu – 254 620 eur. Vyzbierané peniaze putovali na podporu inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením. Vďaka podujatiu od roku 2010 sa podarilo celkovo vyzbierať úctyhodných 1,8 milióna eur.

 

Minulý rok sa podarilo vyzbierať najvyššiu sumu. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Pestrý program

Otvárací ceremoniál sa zapísal medzi unikáty, ktoré patria k Plesu v opere. Podujatie tradične spája operu, balet a spoločenský tanec. Operné árie zazneli v podaní Ľubice Vargicovej, Evy Hornyákovej, Petra Dvorského, Miroslava Dvorského či Martina Malachovského.

V rámci baletu sa predstavili popredný umelci, choreograf Mário Radačovský či sólistka baletu SND Romina Kolodziej.

Súčasťou programu sú aj obľúbený speváci nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Do histórie sa zapísali Lucie Bílá, Karel Gott, Ilona Csáková, Hana Zagorová, Helena Vondráčková, Petr Janda, David Koller, Jiří Korn, Beáta Dubasová a mnohí ďalší.

Ples v opere sa môže pýšiť aj návštevami svetových hviezd. Na doskách SND sa predstavili Lisa Standsfield, Suzanne Vega, Mireille Mathieu, Rick Astley, Sharleen Spiteri, Jimmy Sommerwille, Paul Young či Jamelia.

 

Zdroj: Ples v opere

Hrúbky v etikete

Organizátori Plesu v opere upozorňujú svojich hostí aj na možné hrúbky v etikete. Hostia by sa mali držať plesového pätora. Podľa nich tak môžu obísť nežiadúcemu faux pas.

  • Ples nie je koktail ani letná zábava

Na ples nepatrí denné oblečenie. U mužov sa za to večerné považuje tmavý oblek, frak, či smoking. Pri ženách sú to šaty z brokátu, hodvábu, či zamatu. Krátke šaty s hlbokým výstrihom, či odhaleným chrbtom treba nechať doma.

  • Emancipácia ide bokom, dôležitý je muž

Žena pri príchode by sa mala nechať viesť partnerom. Muž jej pomáha s vyzlečením si kabáta. Pri stole sa prvý predstavuje muž, následne predstaví svoju partnerku. Najskôr si podávajú ruky navzájom ženy, následne podáva ruku žena mužovi a až potom muži medzi sebou.

  • Pravidlo nerozprávania pri jedle neplatí

S hosťami pri stole by ste mali udržiavať komunikáciu aj pri jedle, nemusí ísť o žiadne dôležité témy, ale skôr jednoduchšie konverzácie, ktoré nikoho neurazia.

  • Požiadať o tanec môže len muž

Pri tanci je opäť dôležitý najmä partner. Ten môže okrem svojej partnerky požiadať aj iné ženy od svojho stola. Musí tak však spraviť iba so súhlasom ženy, ktorú na plese sprevádza. Partner ženy, ktorá bola niekým požiadaná do tanca, by zas mal požiadať o tanec tiež druhú ženu, aby nezostala pri stole sama.

  • Odchod bez rozlúčky sa neodpúšťa

Všeobecne platí, že z plesu by sa nemalo odchádzať pred polnocou. Okrem toho sa patrí rozlúčiť sa so všetkými ľuďmi od vášho stola a taktiež aj s hostiteľmi.

 

Aktuálny ročník

Minulý ročník akcie otvoril tému inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením. Aktuálny ročník sa ponesie v rovnakom duchu. „Podpora našich vzácnych hostí nás každý rok utvrdzuje v tom, aký hlboký zmysel má toto dobročinné podujatie. Ples v opere vnímam ako dôležitý prostriedok pre získanie pozornosti verejnosti i financií na realizáciu funkčných zmien v tejto problematike,“ povedal zástupca hostiteľa Plesu v opere, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Orange Slovensko Pavol Lančarič. Hlavnou ambíciou je podpora pozitívnej, tvorivej a priateľskej klímy v triedach so žiakmi so zdravotným znevýhodnením, ale aj podpora školských asistentov, možnosti ich ďalšieho vzdelávania či vzájomnej výmeny skúseností.

Podeliť sa o šťastie

Zaujímavým prepojením dobročinného zámeru a programu je samotná téma Plesu v opere – rapsódia šťastia. Dôležitosť radosti pripomenie hosťom v priestoroch historickej budovy Slovenského národného divadla úvodný ceremoniál postavený na zvukoch tela, vokáloch a rytmike v podaní piatich sólistov. Doplnený bude o prvky ako step či body drumming.

Nad aktuálnym ročníkom prevzal záštitu prezident Andrej Kiska. „Väčšina ľudí si spája šťastie s udalosťami ako sú svadba, narodenie potomka či oslava úspechu. Mňa hreje pocit, že aj tento rok sa šťastní hostia dobročinného Plesu v opere opäť podelia o svoje šťastie s tými, ktorí ho v živote až toľko nemajú a podporia to, čo pokladám v živote za najdôležitejšie, a tým sú deti a vzdelanie,“ zdôraznil Kiska.

 

Nad aktuálnym ročníkom prevzal záštitu prezident Andrej Kiska. Zdroj: TASR / AP

Premiéra

Ponuku moderovať výnimočnú udalosť akou je Ples v opere tento rok prijala herečka Lucia Hurajová, ktorá sa udalosti zúčastňuje už niekoľko rokov. Plesovú sezónu oficiálne zaháji úder na gong. Tejto úlohy sa tradične zhosťujú hlavné hudobné hviezdy.

Na Ples v opere každý rok prichádzajú nové osobnosti, ktoré sa zúčastňujú podujatia po prvýkrát. Svoju premiéru zažijú slovenský režisér a herec Peter Bebjak, herečka Antónia Lišková, herec Matej Landl, zjazdový lyžiar a paralympijský víťaz Miroslav Haraus či generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová. „Akákoľvek charitatívna akcia podporujúca zdravotne znevýhodnených či hendikepovaných, nevyliečiteľne chorých, sociálne slabších detí i dospelých má zmysel. Podpora v takýchto prípadoch je vždy na mieste. Inklúzia je motiváciou pre obe strany! Maximálne to podporujem,“ vysvetlila Fašiangová.

 

Galéria
Budova SND sa každý rok zmení na miesto plné známych osobností. Zdroj: Ples v opere
Už dnes Ples v opere zaháji plesovú sezónu. Zdroj: TASR / Marko Erd
Minulý ročník plesovú sezónu otvorila paralympijská víťazka v streľbe Veronika Vadovičová. Zdroj: Ples v opere
Tohtoročný ples bude moderovať herečka Lucia Hurajová. Zdroj: Ples v opere
Súčasťou programu sú aj baletné predstavenia. Zdroj: Ples v opere
Príchody hostí v nádherných šatách neujdú pozornosti fotografov. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Katarína Knechtová a Janko Lehotský počas vystúpenia na Plese v opere. Zdroj: Ples v opere
Na 16. ročníku vystúpil spevák Paul Young. Zdroj: Ples v opere
Cigánski diabli vystúpili na jednom z Plesov v opere. Zdroj: Ples v opere
Príchody hostí v nádherných šatách neujdú pozornosti fotografov. Zdroj: Ples v opere
Hostia Plesu v opere sa riadia prísnou etiketou. Zdroj: TASR / Marko Erd
Príchody hostí v nádherných šatách neujdú pozornosti fotografov. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Príchody hostí v nádherných šatách neujdú pozornosti fotografov. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next