Spoločnosť Zahraničné Top

Historický nález v Argentíne. Objavil sa zoznam s menami 12-tísíc nacistov

Ilustračná foto: pixabay

BUENOS AIRES – V Argentíne sa objavil zoznam mien 12-tisíc nacistov, ktorí žili v krajine od 30. rokov minulého storočia. Argentínsky vyšetrovateľ natrafil na zoznam sympatizantov Hitlerovho režimu v starom sklade v Buenos Aires. Počas týždňa o tom informovalo Stredisko Simona Wiesenthala.

 

Veľký počet podporovateľov nacizmu posielal peniaze na jeden alebo aj viacero účtov v švajčiarskej banke Kreditanstalt, dnešnej veľkej banke Crédit Suisse zo sídlom v Zürichu. “Veríme, že sa na týchto dlho spiacich účtoch nachádzajú peniaze, ktoré boli ukradnuté obetiam národného socializmu,” hovorí sa v správe. Stredisko Simona Wiesenthala písomne poprosilo banku o povolenie k prístupu do archívov.

Stredisko Simona Wiesenthala zverejnilo zoznam 12-tisíc nacistov. Zdroj: Stredisko Simona Wiesethala v Argentíne

Kontakty s nacistickým režimom

Podľa centra boli mnohí ľudia zo zoznamu v kontakte so spoločnosťami spojenými s nacistickým režimom, ktoré USA a Veľká Británia dali počas druhej svetovej na čierny zoznam. Ako informovalo stredisko, argentínske nacistické skupiny sa pokúsili dôkazy zničiť ohňom.

Švajčiarska banka Crédit Suisse. Zdroj: SITA / AP

Banka chce záležitosť znova prešetriť

Crédit Suisse poukázala na vyšetrovaciu komisiu, ktorá v rokoch 1997-1999 skúmala švajčiarske účty údajných obetí holokaustu. Banka ale aj napriek tomu avizovala, že “záležitosť znova preskúma”.

Niekoľko desiatok nacistických vojnových zločincov, medzi nimi aj Josef Mengele a Adolf Eichman, ktorý je zodpovedný za deportácie Židov do vyhladzovacích táborov nacistov, utieklo po druhej svetovej vojne do Argentíny a niektorí z nich tam žili pod falošnou identitou.

Mohlo by vás zaujímať