Regióny Trenčín

Historický poklad spod lipy poputuje do časovej schránky

Medzi koreňmi lipy slobody našli tubus s dokumentmi z roku 1968. ZDROJ: FB/Kultúrno-informačné centrum Trenčín

TRENČÍN – Medzi koreňmi lipy slobody na Mierovom námestí v Trenčíne, ktorú museli pre odumretie odstrániť, našli včera uzavretý tubus s dokumentmi spred takmer 55 rokov. Informovala o tom hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

 

Tubus bol podľa nej spoľahlivo uzatvorený, obsahoval dokumenty svedčiace o dobrých vzťahoch medzi Čechmi a Slovákmi. Aby sa uchovali aj pre ďalšie generácie, poputujú do časovej schránky umiestnenej v múre mestského úradu.

Tubus s dokumentmi vložili ku koreňom lipky v centre Trenčína členovia vtedajšieho hnutia odporu proti okupácii Československej socialistickej republiky Emil Sedlačko, Ján Prodaj, Ján Žitňan, Michal Šváby, Miloslav Ábel, Eugen Szép a Leo Kužela. Bolo to v októbri 1968 a boli pri tom aj herci Mikuláš Huba a Eva Kristínová.

“Nález tubusu bol výnimočný a emočný pre Emila Sedlačka, jedného z priamych aktérov hnutia odporu proti okupácii v roku 1968. Bol to on, ktorý po otvorení dobre uzavretého tubusu vybral dokumenty, ktoré tam osobne pred vyše polstoročím vložil,” doplnila hovorkyňa.