Kauzy Domáce

Hľadaný Slovák zareagoval na vianočnú pohľadnicu polície a sám sa jej prihlásil

Hľadaný 52-ročný Henrich Sz. zo skupiny tzv. takáčovcov sa prihlásil na polícii - Zdroj: Facebook - Polícia Slovenskej republiky

BRATISLAVA – Hľadaný 52-ročný Henrich Sz. zo skupiny tzv. takáčovcov mesiac po spustení informačnej kampane o štyroch najhľadanejších Slovákoch na oficiálnej stránke Policajného zboru (PZ) na sociálnej sieti sa prihlásil na polícii. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová. Henrich bol v pátraní od roku 2016 a po nedávnej akcii NAKA bol posledným výrazným členom takáčovcov, ktorý bol ešte na slobode.

V pátraní bol z dôvodu viacerých závažných trestných činov ako bolo založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny a vydieranie. Na jeho osobu bol vydaný aj európsky zatýkací rozkaz. Hovorkyňa priblížila, že na základe rôznych dôvodov existoval predpoklad, že už nemusel byť medzi živými. Situácia sa zmenila v januári 2020. Polícia získala o Henrichovi aktuálne informácie vďaka humornej informačnej kampani o štyroch najhľadanejších Slovákoch na oficiálnej stránke PZ.

Hľadaný 52-ročný Henrich Sz. zo skupiny tzv. takáčovcov sa prihlásil na polícii – Zdroj: Facebook – Polícia Slovenskej republiky

Henrich sa podľa informácií polície ukrýval v Tvrdošíne a snažil sa viesť normálny život. Mal priateľku, pracoval na stavbách a predstavoval sa ako Adam Kováč. „Na základe získaných poznatkov a operatívnych postupov policajtov z NAKA (Národná kriminálna agentúra, pozn.) v súčinnosti s cieľovými pátračmi Prezídia PZ sa Henrich dostal do situácie, kedy mohol prísť dobrovoľne na políciu, alebo by si zásahová jednotka prišla po neho osobne,“ vysvetlila Bárdyová. Dodala, že v priebehu dvoch hodín od načrtnutia tohto scenára sa hľadaný dostavil na Obvodné oddelenie PZ v Tvrdošíne. Tam bol následne zatknutý.

Hľadaný 52-ročný Henrich Sz. zo skupiny tzv. takáčovcov – Zdroj: Facebook – Polícia Slovenskej republiky

PZ v decembri opäť po roku zverejnil pohľadnice, ktoré mali prilákať najhľadanejších Slovákov domov. Fotografie boli dostupné na oficiálnom účte polície na sociálnej sieti. Medzi hľadanými bol napríklad aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík, ktorého medzičasom súd právoplatne odsúdil. Pohľadnicu pripravili policajti aj pre Viliama Mišenku, ktorého hľadajú pre vraždu, tiež pre Mariána Štajgára za rovnaký čin a aj pre Henricha Sz., ktorý bol hľadaný pre účasť v organizovanej skupine a za vydieranie.