Zahraničné Spoločnosť Top

Hľadať mimozemšťanov môžete aj vy. Zverejnili obrovské množstvo údajov z pozorovaní

Zdroj: UC Berkeley image courtesy of Breakthrough Listen

BERKELEY – Astronómovia sprístupnili kvôli hľadaniu mimozemských civilizácií doteraz najväčšie dátové záznamy. Iniciatíva “Breakthrough Listen“ umiestnila na internet dva petabajty údajov z rádioteleskopov, informovala University of California v Berkeley (Kalifornská univerzita) na výročnej konferencii Americkej spoločnosti na rozvoj vedy (AAAS) v Seattli.

 

Sme vo vesmíre sami? Kvôli hľadaniu mimozemských civilizácií uskutočnili vedci podľa vlastných slov najväčší “odpočúvací útok” na našu domovskú galaxiu.

Iniciatíva “Breakthrough Listen” teraz zverejnila takmer dva petabajty údajov o pozorovaní Mliečnej cesty. Oznámila to Kalifornská univerzita, ktorá sa zúčastňuje na programe hľadania mimozemských civilizácií (SETI).

Dve miliardy megabajtov

Dva petabajty predstavujú dve miliardy megabajtov, čo zodpovedá asi miliarde strán textu. “Toto je najväčšie zverejnenie údajov SETI v dejinách,” povedal šéf vedcov projektu “Breakthrough Listen” Andrew Siemion z Kalifornskej univerzity. Údaje pochádzajú najmä z rádioteleskopu Parkes v Austrálii a rádioteleskopu Green-Bank v USA. Tie v posledných štyroch rokoch pátrali v disku Mliečnej cesty obsahujúcom veľké množstvo hviezd po možných rádiových signáloch mimozemských civilizácií.

Pri ich vyhodnocovaní ide o to, identifikovať signály, ktoré nepochádzajú z prirodzeného astrofyzikálneho pozadia, ale ani z pozemských signálov, ktoré vytvárajú satelity. Pre túto herkulovskú úlohu počíta podľa Siemiona iniciatíva s pomocou ďalších vedcov, odborníkov na strojové učenie a s pomocou umelej inteligencie. Čo je zaujímavé, na skúmaní údajov sa môžu zúčastniť aj bežní ľudia. Niektoré dáta sa totiž dajú analyzovať aj na domácich počítačoch prostredníctvom výskumnej siete občanov SETI@Home patriacej univerzite.

Rádioteleskop Green-Bank v USA. Zdroj: TASR / AP

Pracujú aj superpočítače

Množstvo údajov je také veľké, že ich nemožno odoslať cez internet, uviedol Siemion. Kvôli tomu boli hrubé dáta zmenšené prostredníctvom superpočítačov, aby bola zachovaná citlivosť pre čo najširšie spektrum signálov.

Pozorovania neslúžili podľa vedca len na vystopovanie mimozemských rádiových vysielačov alebo iných umelých signálov. Sú aj zlatou baňou pre hľadanie prirodzených astronomických fenoménov, ktoré sú tiež viditeľné v oblasti rádiových vĺn.

Záhadné pozorovania

Jedna analýza spred vyše rokom našla viac ako 70 rádiových impulzov z opakovaného tzv. Fast Radio Burs (FRB, rýchly rádiový záblesk). Náhodne sa vyskytujúce FRB patria v súčasnosti k tým najzaujímavejším pozorovaniam vesmíru. Sú prirodzeného pôvodu, ale ich presná príčina nebola objasnená. Astronómovia sú preto odkázaní na čo najväčší počet pozorovaní.

“Breakthrough Listen” je súkromná vedecká iniciatíva, ktorú založil a financuje ruský podnikateľ Jurij Milner. “Mali sme len obmedzené množstvo údajov na to, aby sme mohli hľadať život mimo Zeme. Preto sme mohli len špekulovať,” vysvetlil Milner. “Teraz, keď sme dostali veľké množstvo údajov, môžeme robiť skutočnú vedu a sprístupnením týchto údajov širokej verejnosti, ju môže robiť každý, kto chce vedieť odpoveď na túto pôsobivú otázku.”

Mohlo by vás zaujímať