Politika Domáce

Hlasovanie o troch skrátených konaniach presunuli poslanci na utorok

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Parlament odložil hlasovanie o prerokovaných návrhoch na skrátené legislatívne konanie k trom novelám zákonov, ktorými sa majú zvýšiť prídavok na dieťa, zrušiť diaľničné známky a zaviesť 13. dôchodok. Hlasovanie bolo odložené na utorok 25. februára o 10. hodine.

 

Plénum v piatok dorokovalo všetky tieto tri návrhy na skrátené konanie. Nebolo však ani raz uznášaniaschopné pri návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku, keďže v pléne nebol dostatok poslancov. Prítomných bolo len 68 zákonodarcov. Opoziční poslanci zo strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradení poslanci sa prezentovali ako neprítomní na hlasovaní. Rovnako aj klub Most-Híd okrem poslanca Eduarda Adamčíka, ktorý bol za.

Za skrátené konanie k 13. dôchodku hlasovali poslanci Smeru-SD, SNS, nezaradení poslanci Peter Marček a Martina Šimkovičová aj celý klub ĽSNS. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar preto musel hlasovanie odložiť na utorok doobeda. V pondelok 24. februára parlament rokovať nebude.

V piatok ešte plénum bude rokovať do 14. hodiny o uznesení k Istanbulskému dohovoru.

Poslanci za Smer-SD nevedia, prečo ich kolegovia chýbali na hlasovaní

Poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD nevedeli povedať, prečo viacerí ich kolegovia chýbali na hlasovaní o návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku. Sú presvedčení, že v utorok (25. 2.) sa návrhy podarí schváliť.

“Boli sme skoro všetci,” povedal poslanec Jozef Valocký (Smer-SD) s tým, že nevedel, kde sú tí, ktorí neprišli. “Ja si myslím, že to schválime v utorok,” dodal. Podľa jeho slov sú niektorí poslanci za Smer-SD chorí. Ani poslanec Dušan Muňko (Smer-SD) nevedel povedať, čo sa stalo, keď nebol parlament uznášaniaschopný.

“Všetci sú pripravení, nebojte sa,” povedal novinárom poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD). “Neviem, kde sú, tak sa opýtajte ich,” odpovedal na otázku, kde sú poslanci, ktorí v rokovacej sále chýbali.

Parlament odložil hlasovanie o prerokovaných návrhoch na skrátené legislatívne konanie k trom novelám zákonov, ktorými sa majú zvýšiť prídavok na dieťa, zrušiť diaľničné známky a zaviesť 13. dôchodok, na utorok. Stalo sa tak po tom, ako plénum nebolo v piatok ani raz uznášaniaschopné pri návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku, keďže v pléne nebol dostatok poslancov.

Mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej sa o návrhoch zákonov rokuje, zvolali poslanecké kluby Smeru-SD a SNS. Pri hlasovaní o skrátenom konaní neboli prítomné aj dve poslankyne za SNS.

“Musíme to rešpektovať, bohužiaľ to niekedy aj takto dopadne,” reagoval pre TASR poslanec za SNS Dušan Tittel. Dodal, že vzhľadom na vývoj schôdze nevedeli predpokladať, kedy bude hlasovanie. Verí, že v utorok bude hlasovanie úspešnejšie.