Zahraničné

Hlavným hovorcom pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ je slovenský diplomat

Ilustračné foto - Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

BRUSEL –  Slovenský diplomat Peter Stano sa stal v nedeľu po nástupe novej Európskej komisie (EK) hlavným hovorcom pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie. Reprezentovať tak bude agendu podpredsedu EK Josepa Borrella. V zostave hovorcov komisie je jediným zástupcom SR. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

“V Bruseli už pôsobil v rokoch 2011 až 2014, keď sa od vstupu SR do EÚ stal vôbec prvým Slovákom medzi hovorcami Európskej komisie a pracoval ako hovorca vtedajšieho komisára pre rozširovanie a susedskú politiku Štefana Füleho z Českej republiky,” pripomenul rezort.

Stano 16 rokov pôsobil vo verejnoprávnych médiách, okrem Slovenskej televízie aj v BBC World Service a Deutsche Welle. Dve funkčné obdobia zastával funkciu hovorcu na MZVaEZ. Následne pracoval na Zastupiteľskom úrade SR v libanonskom Bejrúte a plnil úlohy veľvyslanca s osobitným poslaním pre migráciu. Vyštudoval žurnalistiku, ovláda päť jazykov a dohovorí sa ďalšími dvoma.