Politika Domáce Parlamentné voľby

Hnutie OĽANO má konkrétne opatrenia, s ktorými ide do volieb

Matúš Bystriansky - Zdroj: FOTO TASR – Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) pôjde do parlamentných volieb 2020 s kvalitným programom, na ktorého príprave sa podieľa množstvo odborníkov z jednotlivých oblastí, uviedol hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky. Podľa jeho slov základné informácie o problémoch v jednotlivých oblastiach hnutie čerpalo v regiónoch medzi ľuďmi pri rôznych podujatiach, diskusiách či rozhovoroch.

„Ešte pred začiatkom leta sme predstavili komplexné programy v oblasti rodinnej politiky, dopravy či obrany, pričom odborná i laická verejnosť označila tieto programy za mimoriadne kvalitné. Ďalšie oblasti programu bude naše hnutie predstavovať postupne, pričom začneme už po prázdninách,“ povedal Bystriansky.

Zároveň zdôraznil, že prioritou hnutia OĽaNO vždy bol, je a aj bude boj proti korupcii. „Naše hnutie stráži peniaze ľudí a dlhodobo odhaľuje a poukazuje na rôzne korupčné kauzy a podvody, pri ktorých sa rozkráda spoločný majetok občanov Slovenska, pričom výhody z toho majú len finančné skupiny či tzv. ´naši ľudia´,“ dodal. Podľa jeho slov má OĽaNO kvalitný program pripravený pre každú oblasť, či už ide o zdravotníctvo, pôdohospodárstvo, verejné financie a ďalšie. Konkrétne opatrenia v jednotlivých oblastiach priblížime verejnosti postupne po letných prázdninách.

V oblasti dopravy OĽaNO poukazuje na nutnosť spoľahlivej vlakovej dopravy či na cestnú dopravu bez zbytočných kolón. „Tie sa vytvárajú najmä na vjazdoch do miest, kam chodia ľudia za prácou a do školy. Okrem zlepšenia verejnej dopravy chceme dobudovať obchvaty všade tam, kde tranzitná doprava priveľmi zaťažuje centrá miest a obcí. Dlhé roky politici sľubovali diaľnicu do každej dediny. Na veľkej časti Slovenska ich ľudia doteraz nemajú. Všade tam, kde doprava kolabuje, sme za lacnejšie a rýchlejšie riešenia ako diaľnice – napríklad preloženie ciest prvej triedy poza obce a mestá, výstavbu rýchlostných ciest v polovičnom profile, rozširovanie jazdných pruhov a podobne,“ píše OĽaNO na svojej internetovej stránke. Medzi ich priority patrí dostavba chýbajúcich úsekov D1 a D3 a tiež D4 a R7 pri Bratislave.

Rodinná politika hnutia sa zameriava prioritne na rozšírenie daňových a finančných zvýhodnení pre rodiny s deťmi. Navrhujú progresívny daňový bonus, vyššie príjmy rodiny počas materskej a rodičovskej dovolenky či zavedenie rodinného zdaňovania. Rovnako považujú za dôležité rozvoj nájomného bývania, prerušenie splátok úverov na bývanie bez postihu a tiež zavedenie odpočítateľnej položky za úroky z pôžičiek na bývanie alebo nájmu. Treťou oblasťou je rozvoj služieb na pomoc rodinám. Tu sa dotýkajú rozšírenia služieb pre seniorov a zdravotne ťažko postihnutých členov rodín i podpory nových služieb pre deti a mladých dospelých. V neposlednom rade vo svojom programe OĽaNO upozorňuje na význam posilnenia rodinných vzťahov a podporu zosúladenia rodiny a práce.