Zahraničné Šport Top

Hokejová NHL je za dverami. Pozrite si najkrajšie góly aj najlepšie zákroky brankárov uplynulej sezóny

Najvzácnejšia hokejová trofej planéty - Stanley cup, určená pre víťaza NHL. Doposiaľ ju získalo desať slovenských hokejistov. Zdroj. Facebook / nhl.com

BRATISLAVA – Hokejová NHL má za sebou veľmi netradičnú sezónu, ktorá úplne zmenila zaužívané pravidlá na severoamerickom kontinente. Play-off a súboje o Stanley cup boli úplne iné, na aké boli fanúšikovia v zámorí zvyknutí. Iba dve hostiteľské mestá, život tímov a hráčov v “bubline”, zápasy bez divákov – aj taká bola NHL.

 

K tomu veľa ďalších organizačných a bezpečnostných opatrení, ktoré môžu ovplyvniť NHL aj v nasledujúcich sezónach. Aj keď to bola sezóna rozdelená na dve časti, pred a po koronavírusovej pandémii, zostala kanadsko-americká liga najlepšou, najprestížnejšou a najkvalitnejšou hokejovou súťažou planéty. Aj s malým prispením slovenského hokeja. Erik Černák sa totiž stal s Tampou Bay víťazom Stanley cupu.

 

Slovenská enkláva v NHL bola síce malá, ale dala o sebe vedieť. Jaroslav Halák so Zdenom Chárom získali s Bostonom Prezidentskú trofej pre najlepšie mužstvo základnej časti, Halák s Tuukkom Raskom aj Jenningsovú trofej pre najlepšiu brankársku dvojicu v NHL. Navyše Rask sa dostal aj do elitnej spoločnosti brankárov, ktorí predviedli najlepšie zákroky sezóny, umiestnil sa v prvej trojke a bol aj vo finálovej nominácii na brankára sezóny.

 

Andrej Sekera patril v Dallase k najrešpektovanejším obrancom finalistu Stanleyovho pohára a Tomáš Tatar k najlepším hráčom najslávnejšieho klubu NHL Montrealu Canadiens, hoci sa jeho strelecké umenie nedostalo do hitparády najkrajších gólov sezóny. Tam kraľuje kapitán Edmontonu Oilers Connor McDavid a jeho úchvatne sólo proti Torontu.

 

V NHL sa v uplynulej sezóne predstavilo dvanásť Slovákov. Jaroslav Halák, Zdeno Chára a Peter Cehlárik v Bostone, Tomáš Tatar v Montreale, Andrej Sekera v Dallase, Erik Černák v Tampe, Tomáš Jurčo v Edmontone, Martin Feherváry a Richard Pánik vo Washingtone, Marek Daňo vo Winnipegu, Christián Jaroš v Ottawe a Martin Marinčin v Toronte. Koľko a v akých kluboch ich bude v novej sezóne NHL, ktorá odštartuje 13. januára v novom formáte, sa ukáže až po prípravných kempoch. Isté je, že každý tím odohrá namiesto 82 iba 56 zápasov. Sú vytvorené štyri nové divízie, pričom sedem kanadských tímov bude mať svoju vlastnú, bez možnosti cestovať do USA.

To isté platí aj pre jednotlivé divízie, kde budú hrať mužstvá iba medzi sebou. Taká je dohoda medzi NHL, hráčskou asociáciou a majiteľmi klubov. Situácia nie je totiž vôbec jednoduchá a všetko ovplyvňuje vývoj ohľadom ochorenia COVID-19. Otázne je, či budú zápasy s divákmi alebo bez nich. Ale tak ako sa situácia mení zo dňa na deň v normálnom živote, tak isto to platí aj pre šport. Hokej môže preto istý čas fungovať v improvizačnom režime, ale nie nadlho. V hre sú totiž miliardy dolárov a tie majú najmä v zámorí vždy veľkú rozhodovaciu silu.