Domáce Top

Hokejový zväz ide finančne podporovať kluby, futbalisti chcú už trénovať, olympionici otvárať všetky športoviská

Futbalová sezóna je ukončená do odvolania pre pandémiu koronavírusu. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – (Redakcia/TASR) Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) je pripravený po všetkých stránkach pomôcť klubom v situácii spôsobenej pandémiou nového koronavírusu. 

 

O tom, či sa im bude prerozdeľovať aj zisk z minuloročného svetového šampionátu v Bratislave a Košiciach, rozhodne Kongres SZĽH. Uviedol to generálny sekretár SZĽH Miroslav Valíček. “Cítime voči klubom veľkú zodpovednosť a ako som už naznačil, zväz je pripravený pomôcť im. Jeho najvyšší riadiaci orgán, ktorým je výkonný výbor, zasadá v tejto situácii každý týždeň a debatuje aj na tieto témy. Rozmýšľame, ako klubom vyhovieť. Isté je, že nemeníme nastavený systém, ktorý zaručuje, že všetky naše záväzky voči klubom sa budeme snažiť v tomto roku napĺňať. V súvislosti s ďalšou pomocou dali kluby požiadavku na priamu finančnú investíciu. Extraligisti žiadajú 880-tisíc eur, kluby Slovenskej hokejovej ligy približne 250-tisíc a mládežnícke subjekty 4,2 milióna eur.” 

Niektoré kluby sa vyslovili za to, aby im SZĽH pomohol aj financiami zo zisku z domácich majstrovstiev sveta. “Ak by sme zo zisku splnili všetky požiadavky, nič by z neho nezostalo. Musím sa pri tejto téme vrátiť do roku 2011, keď sa okamžite po šampionáte na základe dohodnutého kľúča prerozdelili klubom dva milióny eur, ktoré predstavovali zisk z vtedajších MS,” povedal Valíček. Ako doplnil generálny sekretár, istá čiastka z tohto balíka peňazí by mohla smerovať napríklad do finančného fondu, z ktorého budú môcť kluby čerpať pomoc za presne stanovených podmienok. “Toto si viem i ja osobne predstaviť. Ďalšie prostriedky by doň mohli byť presmerované napríklad z účtov našich dcérskych spoločností, z ďalších úspor zväzu, či z vyplatených poistiek za zrušené akcie a podujatia, ak sa nám podarí nárokovať túto stratu. Pred spustením čerpania však musíme mať vyhodnotenú situáciu v jednotlivých klubov, aby sme nešli zachraňovať klub, ktorý je v červených číslach, nie v dôsledku dopadu pandémie koronavírusu, ale z dôvodu zlého fungovania riadenia klubu.”

Majstrovstvá sveta v hokeji 2020 vo Švajčiarsku nebudú pre pandémiu koronavírusu. Zdroj: TASR / František Iván

Na druhej strane klub, ktorý splní všetky podmienky, by z tohto fondu mohol čerpať napríklad bezúročnú pôžičku, ktorú by do určitého obdobia musel vrátiť. “Toto riešenie sa mi zdá najférovejšie aj z hľadiska zodpovedného budúceho fungovania slovenského hokeja. Podstatné však je, aby kluby využili v prvom rade financie z vládneho balíčka, v ktorom je zakomponovaná aj pomoc športovým organizáciám a športovým odborníkom,” doplnil Valíček. No okrem financií trápi športovcov aj plošný zákaz trénovať na štadiónoch, v halách a na športoviskách v štandardnom režime. Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) preto vyzval vládu, hygienikov a príslušné úrady, aby umožnili otvorenie športových zariadení.

“Slovensko bola jedna z prvých krajín, ktorá prerušila všetky športové súťaže a uzavrela športoviská. Udržať si potrebnú výkonnosť mimo tartanových dráh, plaveckých bazénov, vodnoslalomárskych kanálov, areálov pre rýchlostnú kanoistiku, tenisových kurtov, boxerských dvanástich povrazov, stolnotenisových stolov, bez využívania gymnastických náradí a náčiní, ale aj posilňovacích zariadení v posilňovniach je pre vrcholových športovcov takmer nemožné. Dnes sú v akomsi udržiavacom móde, pripravujú sa doma či v prírode. Najradšej by som však bol, ak by sa športoviská neotvárali vďaka výnimkám, ale z dôvodu, že sa celková situácia zlepšila. Vtedy by sa mohli k športovaniu vrátiť nielen vrcholoví športovci, ale aj mládež či rodiny s deťmi,” povedal prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Japonská vláda súhlasí s odkladom olympijských hier v Tokiu. Zdroj: TASR / AP

Otvorenie športovísk by uľahčilo situáciu aj subjektom a klubom, ktoré vlastnia príslušnú športovú infraštruktúru. Momentálne z nej nemajú žiadne príjmy, nemalé finančné prostriedky však idú na zabezpečenie jej prevádzky, energie či prenájmy. Viacerí už naznačujú, že budú musieť prepúšťať, či upravovať platy zamestnancov, ale v budúcnosti aj upravovať činnosť zariadenia. V podobnom duchu sa vyjadril aj Slovenský futbalový zväz (SFZ), ktorý už má pripravený manuál na reštart tréningového procesu pre kluby v prípade uvoľnenia bezpečnostných opatrení v čase koronakrízy. Únia ligových klubov pred mesiacom odsúhlasilo odklad Fortuna ligy do 30. apríla a vedenie ligy netrpezlivo čaká, či a do akej miery sa prípadné opatrenia vlády na uvoľnenie budú týkať ligového futbalu.

“Informácie, ktoré máme z prostredia Ústredného krízového štábu sú také, že o opatreniach prípadného uvoľňovania budú informovať prostredníctvom médií. Na to samozrejme všetci netrpezlivo čakáme, ako budú veci vyhodnotené. My sme posielali konkrétne otázky smerom k tréningovému procesu a ďalším opatreniam a pevne veríme, že aj toto bude súčasť opatrení. Čakáme na bližšie informácie,” povedal výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák. V okolitých krajinách ako Rakúsko a Česko sa po zvoľnení nariadení už hráči prvoligových klubov vracajú do tréningového procesu, hoci v prísnom a obmedzenom režime.

Premiér Igor Matovič včera podvečer oznámil, že oživenie Slovenska má prebehnúť v štyroch etapách. V prvej, ktorá by mala byť spustená už v stredu 22. apríla, je zahrnuté aj otvorenie športovísk. To je však podmienené niekoľkými “ale”. Bude sa to týkať iba bezkontaktných športov a športoviská nebudú môcť mať šatne, sprchy ani WC.

Fanúšikovia bratislavského Slovana v zápase play-off Európskej ligy s PAOK Solún. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

“Vnímame to. Už máme pripravený manuál na tréningový proces, ktorý je skonzultovaný s odborníkmi, konkrétne medicínska časť s manažérom zdravotnej starostlivosti SFZ. Preberali sme to aj s klubmi, ktoré ho v období, keď bude jasné kedy sa reštartuje tréningový proces, dostanú. Je to komplexný materiál ako má prebiehať tréningový proces v jednotlivých fázach od individuálneho cez skupinové až po kolektívne tréningy. Samozrejme s odporučeniami na dodržiavanie hygienických a bezpečnostných opatrení z pohľadu zamedzenia šírenia COVID-19,” doplnil Mertinyák.

Európska futbalová únia (UEFA) má mimoriadny záujem dohrať národné aj klubové súťaže v tejto sezóne. Hoci aj na Slovensku sa ozývajú hlasy volajúce po definitívnom ukončení sezóny a sústredení sa na tú nasledujúcu. “Citlivo vnímame to, čo sa deje na Slovensku a v kluboch. Treba si postaviť na váhy všetky plusy a mínusy z pohľadu možného rozhodnutia a treba rozhodnutie spraviť vtedy, keď sú známe všetky jeho dôsledky. To v súčasnej situácii nikto z nás nevie vyhodnotiť. Stále nie sme v pozícii, že máme stopercentné informácie, aj práve o uvoľňovaní opatrení. Myslím si, že rozumné rozhodnutie budeme vedieť až po vyplnení všetkých otáznikov, ktoré stále máme. Toto rozhodnutie ovplyvní budúcnosť slovenského futbalu, treba ho urobiť veľmi citlivo. Tak, aby spôsobilo čo najmenšie negatívne dopady a bolo pozitívne pre kluby,” doplnil informácie prezident ÚLK Ivan Kozák.

Mohlo by vás zaujímať: