Zahraničné

Holandsko hovorí o znižovaní počtu nových infekcií, úmrtnosť neklesá

Ilustračné foto: Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco

AMSTERDAM – Počet novozaregistrovaných prípadov nákazy novým typom koronavírusu v Holandsku v priebehu nedele opätovne klesol – o takmer 1000 prípadov voči predošlému dňu. Uviedol to v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.

V pondelok dopoludnia inštitút verejného zdravia RIVM spresnil, že v nedeľu bolo zaznamenaných celkovo 4709 pozitívnych testov, čo je pokles o 987 voči sobote, keď úrady rovnako zaevidovali prudký pokles nových infekcií voči stavu z piatka. V nedeľu však bolo do holandských nemocníc prijatých viac ľudí s ochorením COVID-19, ako býva bežné počas víkendu – 177 osôb. V súčasnosti je hospitalizovaných 2317 ľudí, z toho 600 je na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

V nedeľu opäť stúpol počet obetí, keď v prípade 40 ďalších pacientov bolo ako príčina smrti stanovené ochorenie COVID-19, v prípade viacerých z nich však ide o úmrtia z predošlých dní až týždňov, ktoré boli potvrdené pitvou. Minulotýždňová priemerná denná úmrtnosť v spojitosti s COVID-19 bola 83 ľudí.

Podľa údajov verejnoprávnej televízie NOS vláda naznačila, že vzhľadom na pokles šírenia epidémie zrejme už nezavedie ďalšie sprísnenie obmedzujúcich opatrení, najmä zákaz vychádzania, ktoré plánovala pre oblasti miest Rotterdam a Dordrecht a v regióne Twente. Vo všetkých troch uvedených regiónoch bola koncom októbra vysoká miera pozitivity testovaných osôb – 100 nákaz na 100.000 obyvateľov. Počet nových infekcií sa však aj tam znížil na polovicu, na zhruba 50 infekcií na 100.000 obyvateľov, čo pribrzdilo pôvodné reštriktívnejšie zámery úradov. Situáciu majú zvážiť a následne prijať aj potrebné rozhodnutia členovia regionálnych bezpečnostných rád, ktorí budú o tejto veci rokovať v pondelok večer a v priebehu utorka.