Domáce Politika Kauzy Koronavírus Top

Holý nemusí po návrate z Británie do karantény ani na test. Mikas mu dal výnimku

Štefan Holý. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Situácia na Slovensku je z pohľadu koronavírusu alarmujúca. Čísla nakazených neustále stúpajú, pribúdajú počty hospitalizovaných pacientov, mnohí z nich končia na pľúcnej ventilácii. V snahe zamedziť ďalšiemu šíreniu nákazy platia preto obmedzenia. Medzi nimi aj povinnosť pre každého, kto príde z Veľkej Británie, absolvovať test alebo 10-dňovú karanténu. Respektíve skoro pre každého. Ako sa ukázalo, podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) dostal od hlavného hygienika Jána Mikasa výnimku.

 

Ani test, ani karanténa. Podpredseda vlády nemusí dodržiavať opatrenia, ktoré platia pri príchode z britských ostrovov. Hlavný hygienik Ján Mikas pre TV Markíza potvrdil, že Holému udelil v tomto smere výnimku.

Holý chodí do Veľkej Británie pravidelne za svojou rodinou. V jeho prípade ide teda o súkromné, nie služobné cesty. V Británii bol aj v decembri. Po návrate sa zúčastnil rokovania na Úrade vlády aj tlačovky, na ktorej kompetentní oznámili opatrenia prijaté v súvislosti s vianočnými sviatkami.

Krátko na to boli pozitívne testovaní na COVID-19 viacerí ministri a tiež premiér Igor Matovič (OĽaNO). Pozitívne vyšiel test aj expertovi vlády na legislatívu Holému. V Británii sa už v tom čase šírila zmutovaná a infekčnejšia forma koronavírusu. Jej prítomnosť tento týždeň potvrdili aj na Slovensku. Zachytili ju aj v Nitre, ktorá patrí medzi najzasiahnutejšie oblasti s veľmi zlou epidemiologickou situáciou. Cez víkend preto celý okres absolvuje plošné testovanie.

Zahmlievanie

Holý v tom čase nevedel uspokojivo vysvetliť, za akých podmienok sa na Slovensko vrátil. Keďže sa ukázal na Úrade vlády, bolo jasné, že do karantény nešiel. Nepredložil však ani negatívny výsledok PCR testu a z jeho slov nebolo jasné, či takýmto dokladom disponuje. „Môžem vás ubezpečiť, že vždy postupujem v súlade s platnou legislatívou a osobitne vyhláškou ÚVZ,“ uviedol vtedy pre Denník N.

Okrem toho sa objavili nepotvrdené špekulácie, či nemohol byť zdrojom nákazy medzi ministrami práve podpredseda vlády.

Okolnosti Holého cestovania z Británie na Slovensko vyšli najavo až dnes. Ako sa totiž ukázalo, hlavný hygienik Ján Mikas mu udelil výnimku, ktorú si Holý začal uplatňovať 20. novembra 2020. “Výnimky žiadajú členovia vlády najmä pre iné osoby, ale v určitom množstve prípadov aj pre seba. Na základe takejto žiadosti bola udelená výnimka aj pánovi podpredsedovi vlády Holému,“ uviedol Mikas.