Spoločnosť Zahraničné Top

Honba za liekom na nový koronavírus. Nemeckí vedci hlásia veľký úspech

Koronavírus (oranžový) pod elektrónovým mikroskopom. Zdroj: NIAID-RML

BRAUNSCHWEIG – Pri výskume nového koronavírusu sa nemeckým vedcom z mesta Braunschweig, podľa informácií médií, podarilo nájsť protilátky, ktoré bránia vírusu preniknúť do buniek.

 

“Je to jednoznačne prielom, ktorý ukazuje: Sme na správnej ceste pri vývoji lieku proti COVID-19,” uviedol virológ Luka Cicin-Sain z Helmholtzovho centra pre výskum infekcií (HZI) v Braunschweigu pre Braunschweiger Zeitung.

Cicin-Sain a jeho tím uviedli, že správa analyzovala 6000 rôznych umelo vytvorených ľudských protilátok. Pritom vedci našli viac ako 750 protilátok, ktoré sa dokážu napojiť na koronavírus – to je predpoklad pre úspešný boj proti patogénu. Teraz sa testujú účinky protilátok na bunkových kultúrach.

Cieľom vedcov nie je očkovanie vakcínou, ale liek pre ťažko chorých pacientov nakazených koronavírusom. “Princíp účinku, na ktorom pracujeme, je tzv. pasívna imunizácia,” povedal Stefan Dübel z Technickej univerzity v Braunschweigu. “Účinok je okamžitý: Protilátky zoberú vírusu jeho potenciál.”

Ilustračná foto: TASR / AP

Liečiť by sa malo začať na jeseň

Hľadanie najlepšieho kandidáta na protilátky pre neskoršie lieky by malo pokračovať až do polovice júna, uviedol Thomas Schirrmann z biotechnologickej spoločnosti Yumab, zapojený do projektu.

Nájdený favorit sa potom dôkladne vyskúša a pripraví sa na klinické testovanie. “Naša predstava je, že prvým pacientom s koronavírusom bude liek podaný na jeseň,” povedal Schirrmann.

Minister pre vedu v Dolnom Sasku Björn Thümler ocenil prácu vedeckého tímu. “Som nesmierne potešený týmto veľkým úspechom výskumných ústavov v Dolnom Sasku, ktorý prináša nádej na lepšie výsledky liečby ochorenia COVID-19,” povedal politik pre Braunschweiger Zeitung.

Mohlo by vás zaujímať