Regióny Top

HONBA za nezaočkovanými seniormi pokračuje. Rezort zdravotníctva hovorí o zneužívaní

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Vakcína proti koronavírusu je pre mnohých Slovákov nedostatkový tovar a robia všetko preto, aby ju získali za každú cenu. Len pred pár dňami zaplnili mladí ľudia inzertný portál ponukami. Tovarom sa pre nich stali nezaočkovaní seniori. Ponuka znie, “poskytnem pomocnú ruku pri očkovaní seniora nad 70 rokov a odmenu 100 eur pre neho”. Rezort zdravotníctva na informácie reaguje a hovorí o zneužívaní. Problém však nerieši. 

 

Nová doba prináša nové riešenia. A to sa ukázalo aj počas posledných dní, kedy internet už neslúži len na vyhľadávanie informácií, zamestnania či voľnočasových aktivít, ale aj doslova na honbu za seniormi. Inzerátmi sa internetové bazére hemžia a ponúk na doprovod do očkovacieho centra stále pribúda. Hľadá sa však len veková skupina nad 70 rokov, ktorá zabezpečí doprovodu vakcínu proti koronavírusu. Ide o novinku, s ktorou sa rezort zdravotníctva snaží zaočkovať čo najväčšiu časť populácie.

 

Vakcínu chcú Slováci ako čokoľvek iné. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Za pomoc seniorovi bude doprovod odmenený rovnakou očkovaciou dávkou v tom istom očkovacom centre ako senior. Nemusí ísť pritom len o doprevádzanie rodinného príslušníka, ale aj o cudziu osobu. Ako povedala na margo neustále pribúdajúcich inzerátov hľadajúcich nezaočkovaných “starkých” pre Zoznam.sk hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, ,,ministerstvo zdravotníctva prosí ľudí, aby nezneužívali túto možnosť”.

Hľadanie seniorov cez inzeráty pritom rozdelil spoločnosť na dva tábory. Na tých, ktorí na netradičnom spôsobe vyhľadávania ľudí nič zlé nevidia a na tých, ktorí sa na barterový obchod pozerajú cez prsty. Inzerenti za možnosť, že by sa stali doprovodom staršej osoby, ponúkajú nemalý obnost peňazí, cestu do očkovacieho centra, ako aj dopravenie seniora späť do domácnosti či posedenie pri káve alebo čaji po očkovaní.

Mladšia generácia hľadaná nezaočkovných seniorov cez internetové bazére. Zdroj: bazos.sk

V súčasnosti však očkovanie sprievodu v praxi ešte nefunguje. Predpokladá sa, že horliví inzerenti sa takýmto spôsobom budú môcť dať zaočkovať až začiatkom mája, kedy do platnosti vstúpi aj nová vyhláška, ktorá očkovanie doprovodu bude umožňovať. ,,Oceňujeme však, ak niekto vyhľadá seniora vo svojom širšom okolí, ktorému chce úprimne očkovaním pomôcť,” uzavrela hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Eliášová.

Zaočkovať doprovod zatiaľ nie je možné. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať: