Regióny Banská Bystrica Top

Horor na farme v Holiši! Ochranári zachránili desiatky zvierat v zúboženom stave, ďalšie sú zakopané na pozemku dôchodcu

Kone na farme v Holiši prežívali peklo. Zdroj: FB Československý kastračný program

HOLIŠA – Hrôza v malej obci pri Lučenci! V centre dediny, na pozemku zahltenom odpadom všakovakého druhu, objavili ochranári zvierat hotové peklo. Z dvora muža v dôchodkovom veku zachránili päť koní, stádo kôz, deväť psov, králika, kohúta, ale aj sliepku. Všetky zvieratá boli v zúboženom a zanedbanom stave najmenej posledných desať rokov. Muž si dokonca údajne kvôli svojím psychickým problémom neuvedomoval, že zvieratá týra.

 

Ochranári, ktorí pravidelne zachraňujú zvieratá zo žalostných podmienok na profile Československého kastračného programu zverejnili skutočne desivý príspevok. Na záberoch, ktoré záchrancovia na farme nakrútili sa nachádza stádo koní. Tie majú kopytá v tak hroznom stave, že nedokážu ani normálne stáť. Jedna z pracovníčok občianskeho združenia dokonca prezradila, že na pozemku muža v dôchodkovom veku našli množstvo uhynutých zvierat.

Desať rokov bez povšimnutia

Po rozhovore s ochrankyňou z Československého kastračného programu sa redaktorke zregionu.sk podarilo spojiť so starostom obce Holiša. Práve pri ňom totiž dnešný trpký príbeh zvierat z farmy začína. Karol Ferenz priblížil, že pozemok dôchodcu sa nachádza v centre obce. Ako je teda možné, že si desiatky zvierat v katastrofálnom stave nik nevšimol. Ferenz hovorí o tom, že muž, ktorý má na krku podozrenie z týrania zvierat má pozemok ohraničený vysokým plotom. „Vedelo sa, že chová zvieratá, ale nie, že sú v takomto stave,“ vysvetľuje miestny starosta. Dôchodca podľa jeho slov celý život zasvätil chovu hospodárskych zvierat. Kone využíval v minulosti aj na prácu na poli. Nechápe preto, kde nastal zlom v zanedbaní starostlivosti. „Odvždy choval kone, možno sa o ne nevládal viac starať, neviem si to inak vysvetliť.“ Zúbožené zvieratá si ako prvý všimol majiteľ susediaceho pozemku, ktorý starostku zavolal, aby sa na to prišiel pozrieť. K plotu mu pristavil rebrík a Ferenz po prvýkrát uvidel v akom stave dobytok a psy sú. „Keď som to zbadal, vrátil som sa na úrad a podal som podnet,“ hovorí s tým, že na základe toho prišla Regionálna veterinárna a potravinová správa Banská Bystrica k farmárovi domov. Ferenz hovorí, že sa tak stalo v pondelok, 20. júna a teda približne dva týždne od podania podnetu. Počas veterinárnej návštevy starosta prvýkrát vkročil na pozemok miestneho farmára. Majiteľ domu však veterinárov nechcel vpustiť dnu, tí tak podali trestné oznámenie pre podozrenie z týrania zvierat. Nasledoval pomerne rýchly proces. Prípadom sa začala zaoberať envirokriminálka.

týranie zvierat
Kopytá zanedbaných koní. Zdroj: FB Československý kastračný program

Na pozemku našli aj ďalšie mŕtve zvieratá

O pár dní a to konkrétne v štvrtok sa konečne posunuli veci správnym smerom. Z farmy hrôzy všetky zvieratá previezli ochranári v sprievode polície a regionálnej veteriny. Kontaktovali sme aj občianske združenie Československý kastračný program, ktorý prostredníctvom sociálnej siete prípad medializovali. Záchrancovia ani netušia, ako dlho zvieratá v hrôzostrašných podmienkach žili, „Odhadujem, že to tam takto vyzeralo minimálne desať rokov,“ povedala jedna z pracovníčok združenia. „Všetky zvieratá boli zanedbané aj z výživového hľadiska. U koní boli obrovské problémy s kopytami, keďže im neboli pravidelne upravované. Zakrútili sa im do neskutočných tvarov a momentálne sú kvôli tomu takmer nechodiace,“ vymenúva jedna zo záchrankýň. Jedna koza pri ich príchode nechodila, no vyzerá to tak, že aj ona má šancu na prežitie. Kozy prežívali len z toho, že sa utiekli k susedom nažrať zeliny, „Z ničoho iného tam nemali ako prežiť,“ dodala s tým, že zvieratá žili v neporiadku a boli nútené samé si hľadať obživu. Ani psy to nemali o nič ľahšie, neboli odčervené, ani odblešené, „Neraz tam uhynuli na rôzne spôsoby,“ zhrnula s tým, že na mieste našli okrem iného aj množstvo mŕtvych zvierat. Niektoré z nich boli zakopané a preto ostáva nateraz otázne, či sa envirokriminalistom podarí ich telá exhumovať v prípade dokazovania trestného činu. Otázky sme zaslali aj Krajskému riaditeľstvu policajného zboru v Banskej Bystrici, na odpovede stále čakáme.

týranie zvierat
Kopytá zanedbaných koní. Zdroj: FB Československý kastračný program

Zvieratá sa dostali do zúboženého stavu zrejme kvôli tomu, že majiteľovi sa prudko zhoršil zdravotný stav a nedokázal sa o ne viac postarať. Dôchodca na tom podľa informácií, ktoré sa nám podarilo získať nie je psychicky najlepšie. Čo sa údajne prejavovalo tak, že zbieral a zhromažďoval rôzne nepotrebné materiály, respektíve odpad a bohužiaľ aj zvieratá. Pod vplyvom naštrbeného psychického zdravia si zrejme prestal uvedomovať, že sa o zvieratá musí starať, nevidel ani to, že by žili v nejakých zlých podmienkach, a už vôbec, že by ich mal sám týrať. Po odobratí zvierat muža hospitalizovali na psychiatrii.

Pomoc

Ochrancovia zvierat v spolupráci s policajtmi a veterinármi na farme zasahovali dlho do noci. Našťastie sa im všetky zvieratá podarilo premiestniť do bezpečia. Čaká ich ešte dlhá cesta za uzdravením, majú však novú šancu na dôstojný život. Občianske združenie prosí ľudí o pomoc s nákladmi na náročnú veterinárnu liečbu. Spôsoby, ako im môžete pomôcť zverejnili pod príspevkom na sociálnej sieti.

Účty na ktoré môžu ľudia prispieť na záchranu týraných zvierat. Zdroj: FB Československý kastračný program