Zahraničné Šport Top

Horor v F1. Grosjeanovo auto vybuchlo hneď po štarte, pilot takmer zhorel zaživa

Plamene po havárii francúzskeho jazdca F1 zo stajne Haas Romaina Grosjeana po štarte pretekov Veľkej ceny Bahrajnu formuly 1 na okruhu Sachir. Zdroj: TASR / AP

 SACHÍR – Francúzsky pretekár Romain Grosjean mal v úvode Veľkej ceny Bahrajnu F1 vážnu nehodu. Po náraze do zvodidiel začal jeho monopost okamžite horieť, Grosjean však stihol včas vyskočiť a vyviazol s ľahšími popáleninami. Preteky boli prerušené na viac než 60 minút.

 

Pilot tímu Haas doplatil na jazdeckú chybu, keď po kontakte s Daniilom Kvjatom zišiel z trate a vrazil do bariéry. Od fatálnych následkov ho zachránili duchaprítomnosť a skutočnosť, že po silnom náraze nestratil vedomie. Napriek všadeprítomným plameňom dokázal včas vyskočiť a dostať sa do bezpečia. Pomohol mu aj ochranný oblúk halo, ktorý chráni hlavu vodiča. Pretekár tímu Haas mal popáleniny na pravej ruke a nohách, pri vedomí bol celý čas. Preteky boli prerušené, jazdci odišli do boxov a vystúpili z monopostov.

Šéf tímu Haas Günther Steiner ďakoval všetkým, ktorí Grosjeanovi pomohli po najhoršej kolízii kariéry. “Vôbec ma nezaujímalo, ako k tomu došlo, ale želal som si, aby bol nažive a v poriadku. Ja som si ten moment nevšimol, no ďalší členovia tímu ma upozornili, že videli Romaina vyskočiť z auta. Zatiaľ nemám detailné informácie o jeho zdravotnom stave. Viem iba, že je relatívne v poriadku, v opatere lekárov a zamieril do nemocnice,” povedal Steiner.

Na mieste nehody bol medzi prvými vodič zdravotníckeho auta Alan van der Merwe. Bývalý pretekár F3 bol v prvom momente v šoku a doteraz nič podobné nezažil. “Bolo to desivé. Našťastie však všetky bezpečnostné prvky fungovali, ako mali, a to zachránilo Grosjeanov život. Zároveň chcem vyzdvihnúť aj Romaina za to, že zachoval chladnú hlavu a sám sa dostal z horiaceho monopostu, pretože cez veľké množstvo plameňov by som sa k nemu nedostal.” 

Francúzsky pretekár formuly 1 Romain Grosjean je po hrôzostrašnej havárii na Veľkej cene Bahrajnu “viac-menej v poriadku.” Odkázal to prostredníctvom sociálnych sietí, na ktorých zverejnil krátke video, v ktorom poďakoval zdravotníkom a aj bezpečnostným systémom, vďaka ktorým vyviazol iba s niekoľkými popáleninami. “V prvom rade chcem povedať, že som v poriadku. Teda viac-menej v poriadku,” povedal a zdvihol ruky zabalené v obväzoch. “Ešte pred pár rokmi som nebol za halo, ale teraz si myslím, že je to tá najlepšia vec na svete. Bez nej by som určite nebol schopný teraz hovoriť. Ďakujem všetkým zdravotníkom na okruhu i v nemocnici, ktorí sa o mňa postarali. Dúfam, že čoskoro budem vedieť odpísať na správy, ktorými ste mi vyjadrili podporu. Ďakujem za to,” povedal 34-ročný jazdec Haasu.

Francúza zachránila od najhoršieho vlastná duchaprítomnosť, ale aj bezpečnostné systémy vrátane bezpečnostného rámu halo. Vedenie F1 ho zaviedlo ako reakciu na smrteľnú nehodu Julesa Bianchiho v roku 2014. Napriek tomu však bolo terčom kritiky. “Prekvapilo ma, že ten náraz nevydržala bariéra, naopak, sme spokojní s bezpečnosťou monopostu. Keď zlyhá bariéra, tak sa to väčšinou končí fatálne. Romaina však zachránilo halo. Aplikáciu tohto prvku sprevádzali protichodné názory, no dnes už o ňom nikto nemôže pochybovať. Klobúk dolu pred všetkými, ktorí ho presadzovali,” povedal výkonný riaditeľ F1 Ross Brawn.