Domáce Top

Horská služba má plné ruky práce

Foto: SITA

Potom, ako skoro ráno prevážali telá dvoch slovenských horolezcov, ktorí sa zrutili do Zlomiskovej doliny, museli členovia HZS ešte niekoľkokrát zasahovať.

Najprv sa ponáhľali k Bilíkovej chate vo Vysokých Tatrách k 47-ročnému slovenskému turistovi, ktorému prišlo náhle nevoľno.   Záchranári muža na mieste vyšetrili, poskytli mu neodkladnú zdravotnú pomoc a následne ho terénnym vozidlom transportovali do Starého Smokovca. Tam si ho prevzala posádka rýchlej zdravotnej pomoci, s ktorou pokračoval do nemocnice v Poprade.

Pomoc záchranárov potreboval aj 53-ročný horolezec na Javorovom štíte.  Ako na svojej webovej stránke informuje Horská záchranná služba (HZS), výpadok horolezca nahlásila náhodná turistka. Spozorovala ho z chodníka vedúceho zo Zbojníckej chaty do Priečneho sedla. “Záchranári HZS požiadali o súčinnosť posádku Letky Ministerstva vnútra SR, ktorá sa práve vrátila zo zásahu v Zlomiskovej doline. Horolezcov v núdzi lokalizovali zo vzduchu v juhozápadnej stene Javorového štítu,” uvádza sa na stránke.
Muž si pri páde vážne poranil nohu v oblasti predkolenia a ruku. Záchranári následne požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu, ktorá vyzdvihla v Starom Smokovci dvoch horských záchranárov a smerovali k zranenému horolezcovi. V stene bol vysadený jeden z nich, ktorý pacientovi poskytol neodkladnú zdravotnú pomoc a pripravil ho na transport. Medzitým sa posádka záchranárskeho vrtuľníka vrátila do Starého Smokovca po lekárku.
Následne 53-ročného horolezca a záchranára HZS evakuovali zo steny za pomoci palubného navijaka. Po medzipristátí v doline a ošetrení lekárkou leteckých záchranárov pacienta letecky transportovali do popradskej nemocnice.