Regióny Starý Smokovec Vysoké Tatry

Horská záchranná služba sa v Tatrách poriadne zapotila. Takmer celú nedeľu zachraňovali poľského turistu

ZDROJ: fb Horská záchranná služba
VYSOKÉ TATRY – Takmer celú nedeľu (3.10.) trvala záchranná akcia na Pyšnom štíte. Z jeho vrcholu kontaktoval popoludní
Horskú záchrannú službu 41-ročný poľský turista, ktorý vyšiel na vrch sám, avšak pri manipulácií s výstrojom stratil stúpacie železá a nebol schopný ďalšieho postupu.
O technický zásah požiadali záchranári Horskej záchrannej služby leteckých záchranárov, avšak pre silný nárazový vietor nebolo možné priblíženie ku uviaznutému turistovi, posádka vykonala oblet a vrátila sa do Starého Smokovca na heliport. “Dvaja záchranári HZS pokračovali ku mužovi následne pozemne. Za pomoci lanovej dráhy sa vyviezli na Lomnický štít, odkiaľ postupovali Jordánovou cestou a po hrebeni až na miesto, kde muž udal svoju polohu. V podvečerných hodinách záchranári Horskej záchrannej služby z Vysokých Tatier zaistili turistu a vrátili sa s ním na Lomnický štít, odkiaľ ich zamestnanci lanových dráh zviezli až do stanice Štart. Turista bol transportovaný terénnym vozidlom Horskej záchrannej služby do Starého Smokovca, odkiaľ po vybavení potrebnej dokumentácie, pokračoval po vlastnej osi,” informuje Horská záchranná služba.
Horskí záchranári pomáhali v noci z nedele (3. 10.) na pondelok (4. 10.) vo Vysokých Tatrách aj štvorčlennej skupine nemeckých turistov. “Ich plánom bolo vyjsť na Rysy z poľskej strany a pokračovať na slovenskú. Túru začali neskoro, a tak sa stalo, že sa na vrchole Rysov ocitli až večer za tmy. Svoju polohu záchranárom určiť vedeli, avšak sa nevedeli v neznámom teréne zorientovať a pokračovať bezpečne ďalej. Pohyb po exponovanom turistickom chodníku im navyše sťažoval chlad a silný nárazový vietor,” informuje Horská záchranná služba. Na pomoc im v nočných hodinách odišli dvaja záchranári Horskej záchrannej služby z Vysokých Tatier. Turistov našli v mieste určenia ich polohy, zabalených v spacích vakoch. Po dodatočnom zateplení zišli záchranári s Nemcami na Chatu pod Rysmi, kde mali turisti vybavené ubytovanie..
Galéria
ZDROJ: fb Horská záchranná služba
ZDROJ: fb Horská záchranná služba
ZDROJ: fb Horská záchranná služba
Ilustračná fotografia. Zdroj: fb Horská záchranná služba
ZDROJ: fb Horská záchranná služba
ZDROJ: fb Horská záchranná služba
navigate_before
navigate_next