Domáce Spoločnosť

Horskí záchranári začali informovať o aktuálnej lavínovej situácii na horách

Zdroj: TASR / HZS

LIPTOVSÝ HRÁDOK – Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) začalo od pondelka vydávať informácie o stupni lavínového nebezpečenstva pre sezónu 2019/2020. Ide o informácie, ktoré spolu s predpoveďou počasia pomáhajú pri plánovaní túry v horskej oblasti. Informoval o tom Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie HZS.

 

Vo Vysokých a Západných Tatrách v pondelok platí malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je podľa Žiaka všeobecne dobre spevnená a stabilná. “Uvoľnenie lavín je vo všeobecnosti možné len pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom, extrémnom teréne. Možné je uvoľnenie spontánnych splazov a malých lavín. Nebezpečenstvo hrozí najmä v úzkych strmých žľaboch všetkých orientácií, pozor si treba dať na terénne pasce, lokálne nafúkaný sneh a malé preveje v najvyšších polohách,” uviedol Žiak.

Ráno bolo v oblasti Malej, Veľkej Fatry a Nízkych Tatier jasno. Zrážky priniesli v Malej Fatre prírastok nového snehu do desiatich centimetrov. Vo Veľkej Fatre boli zrážky vo forme dažďa. “Snehová pokrývka sa javí ako súvislá od výšky cca 1800 metrov nad morom vo Vysokých a v Západných Tatrách, v Nízkych Tatrách od výšky cca 2000 metrov nad morom. Vo východnej časti Západných Tatier padali zrážky vo forme snehu prakticky celý nedeľňajší (10.11.) deň, čo v lokalite Kasprovho vrchu znamenalo prírastok 25 centimetrov nového snehu,” priblížil Žiak. Zároveň dodal, že snehová pokrývka nie je dostatočná pre pohyb na lyžiach. Rizikovou skupinou sú preto výhradne horolezci a priaznivci vysokohorskej turistiky.

Aktuálne výstrahy na horách verejnosť zistí na webovej stránke www.laviny.sk.