Domáce Top

Ortuť teplomera stúpne k štyridsiatke. Odborníci radia, ako si nezničiť imunitu klímou

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Meteorológovia varujú, na Slovensku má v týchto dňoch vrcholiť prílev tropického vzduchu. Bude teda pekelne horúco. Teploty sa budú dnes a zajtra pohybovať až do výšky 40 stupňov. Stačí sa chrániť a horúčavy prežijete bez ujmy na zdraví, či už budete tráviť deň v klimatizovanej kancelárii alebo mimo nej. Odborníci vám poradia, ako na to.

 

Na Slovensku bude neskutočne horúco. Meteorológovia varujú dnes pred výstrahou 2. stupňa. V Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji medzi 13 a 17 hodinou vystúpia teploty na neuveriteľných 35 stupňov. Stúpať začali prudko už od 6 hodiny rána. V noci klesnú teploty na 20 stupňov. Takmer o nič nebudú ukrátení ani obyvatelia v Trenčianskom, Prešovskom a Žilinskom kraji, pretože vysoké teploty čakajú aj ich.

Aktuálne Slovensko sužujú ,,tridsiatky”. Zdroj: SHMÚ

Ešte väčší extrém čaká Slovákov zajtra. Teploty vystúpia takmer až na 40 stupňov. Tak ako cez deň, tak aj v noci sa zapotíme. Teploty sa budú pohybovať okolo 25 stupňov. Zrážky počas týchto dní nečakajte.

Na 28. júna však už meteorológovia avizujú ochladenie, má byť jasno až polooblačno. Na severe Slovenska bude zväčšená oblačnosť a ojedinelé prehánky. Cez deň sa budú teploty pohybovať do 28 stupňov, na severe Slovenska do 23 stupňov.

V sobotu 29.júna má byť jasno až polooblačno. Na severe a východe Slovenska sa môžu vyskytnúť prehánky. Na východe má byť veterno. Teplota sa bude pohybovať od 25 do 30 stupňov.

Posledný júnový deň má byť jasno až polojasno. Zrána má byť výnimočne hmla. Teplota vystúpi na 31 stupňov.

Nestačí len piť 

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vydal opatrenia ako tieto horúčavy prežiť bez akýchkoľvek zdravotných rizík. Vysoké vonkajšie teploty môžu na náš organizmus pôsobiť veľmi negatívne a spôsobovať rôzne zdravotné komplikácie ako zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, zvracanie.

Základné pravidlá ako sa  pred horúčavami chrániť: 

–       Pravidlom číslo jeden je dodržiavať pitný režim, aj keď smäd necítite. Určite to počúvate dookola, ale je to rada nadovšetko. Človek by mal vypiť minimálnej tri litre vody denne v pravidelných, ale v menších dávkach. V týchto horúčavách je ideálne sa vyvarovať nápojom s obsahom cukru, chinínu, káve či alkoholu.

–       Chráňte si hlavu. Riziko úpalu je v týchto horúčavách naozaj vysoké. Spôsobuje ho priame slnečné žiarenie na hlavu. Rozhodne noste na hlave pokrývku, slnečné okuliare s UV filtrom a natierajte sa ochranným krémom s čo najvyšším ochranným faktorom proti UV žiareniu.

–       Obliekajte sa letno. Cez horúčavy si zvoľte predovšetkým ľahké a vzdušné oblečenie voľnejšieho strihu. Vyhnite sa tmavým farbám a syntetickým materiálom, pretože neumožňujú odparovanie potu.

–       Ochlaďte sa. Horúčavy pomáha znášať klimatizácia. Dôležité je ju vedieť správne nastaviť a jej čistota. Nesprávne nastavená klimatizácia môže stáť za bolesťou hlavy, hrdla, prechladnutím, angínovými bolesťami, oslabením imunity. Ak vám vzduch z klimatizácie prúdi priamo do tváre, môže vám vysušiť kožu, oči, či spôsobiť zápal trojklaného nervu. Pozor, rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť viac ako 7 stupňov.

Pravidlom číslo jeden je dodržiavať pitný režim, aj keď smäd necítite.Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Varovanie pre špeciálne skupiny:

Seniori

Výnimočne seniori by mali dbať na pitný režim. Orgány seniorov pracujú pomalšie a organizmus obsahuje menej tekutín. Počas dňa by mali vypiť 1,5-2 litre tekutín, ktoré je potrebné rozložiť na celý deň. Starší ľudia by mali prijímať tekutiny s obsahom sodíka, vitamínov, nesladené ovocné šťavy.

Výnimočne seniori by mali dbať na pitný režim. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Tehotné ženy

Ako sa hovorí, tehotenstvo nie je žiadna choroba, ale organizmus tehotnej ženy je v týchto horúčavách vystavený väčšej záťaži. U tehotných žien je dôležité správne pravidelné dýchanie, pretože z tela odvádza teplo. Počas dňa je dobre sa ovlažovať čistou vodou. V prípade, že tehotným ženám začnú puchnúť nohy je dobre si vykladať nohy nad výšku panvy a nosiť pohodlné topánky. Tehotné ženy by sa mali vyhýbať kúpaniu v termálnych vodách či v rôznych bagroviskách. V týchto vodách je veľké riziko nákazy pohlavných orgánov. Môže to spôsobiť predčasný odtok plodovej vody a vyvolať pôrod.

Tehotné ženy by sa mali vyhýbať kúpaniu v termálnych vodách či v rôznych bagroviskách. Zdroj: pixabay.com

Srdciari

Cez leto čaká trápenie najmä pacientov s chorobami kardiovaskulárneho systému. Ich problém sa môže zhoršiť predovšetkým pri dehydratácii. Ľuďom so zúženými cievami hrozí infarkt, pretože sa im zahusťuje krv a tvoria zrazeniny. Preto je dôležité dbať na pitný režim a vyhľadávať chladnejšie miesta, kde je tieň.

Predovšetkým v týchto horúčavách nenechávajte dieťa v aute. Môže to mať smrteľné následky. Teplota v aute môže stúpnuť aj na 47 stupňov. Ak by ste však videli zatvorené dieťa vo vozidle, poskytnite mu okamžite pomoc. Dieťa sa snažte čo najrýchlejšie vybrať z auta von, poskytnite mu prvú pomoc, dajte mu napiť vlažnú vodu a teplotu znižujte pomocou studených zábalov na končatinách alebo vlažnou sprchou.

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na Slovensku nás čakajú vysoké horúčavy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Obliekajte sa letno. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Strach detí z nemocníc sa dá odbúrať. Zdroj: pixabay.com
Schlaďte sa v bazéne. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Pitný režim je dôležitý. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next