Domáce Spoločnosť Top

Hovoria, že pomáhajú a chránia, v skutočnosti stále viac policajtov pácha trestné činy

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Majú dohliadať na poriadok v štáte, nájdu sa medzi nimi však aj takí, ktorí sami zákon porušujú. Vláda na svojom utorkovom zasadnutí mala na stole správu o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru. Dokument z dielne inšpekcie ministerstva vnútra odhalil, že porušenie zákona zo strany mužov zákona počas posledných rokov stúpa. Policajti sa previnení dopustili v službe aj mimo nej. Výsledkom boli škody na majetku ale aj zdraví a životoch. 

 

Podľa dokumentu inšpekčná služba evidovala v minulom roku až 2 034 trestných vecí. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to viac až o 148 prípadov. Vyriešiť sa z toho vlani podarilo takmer 85 percent. Zvyšok sa preniesol do roku 2019.

Nárast počtu trestných činov, ktorých sa dopustili tí, ktorí majú poriadok v krajine garantovať, priznala aj ministerka vnútra Denisa Saková. „Trestná činnosť príslušníkov nie je práve ovplyvniteľná. Závisí od svedomia každého príslušníka zboru. Evidujeme veľmi mierny nárast oproti roku 2017,“ povedala.

Zhrešilo pol percenta

Za minulý rok bolo vznesené obvinenie voči 121 mužom zákona za 141 trestných činov. Našli sa teda aj takí, ktorí sa previnili hneď niekoľkokrát. V porovnaní s rokom 2017 to bolo o sedem policajtov a 13 trestných činov viac.

Ak sa na počty obvinených pozrieme z pohľadu percent, pri celkovo 22 017 členoch policajného zboru vychádza, že obvinených bolo “iba”  0,55 percenta policajtov.

Drvivú väčšinu obvinení, až 115, vzniesla inšpekčná služba, zvyšných šesť Národná kriminálna agentúra. Obvinených bolo zároveň aj 28 civilov, ktorí “sa podieľali na páchaní trestnej činnosti formou spolupáchateľstva alebo samostatnými skutkami, napríklad poskytnutím úplatku za účelom získania neoprávneného prospechu.”

Ministerka vnútra Denisa saková. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Nárast korupcie

Z predloženého dokumentu tiež vyplynulo, že najviac boli zo strany policajtov páchané trestné činy poriadku vo verejných veciach. Bola ich takmer polovica – až 66. Išlo napríklad o bezdôvodné alebo neprimerané použitie násilia voči predvedeným osobám, neoprávnené poskytovanie informácií z informačných systémov ministerstva vnútra  či neoprávnené vydávanie vodičákov. “Do tejto kategórie patria aj korupčné trestné činy, kde bol zaznamenaný najväčší nárast (+11) trestných činov.” V deviatich prípadoch prijal policajt úplatok. Šesťkrát podplácal. Zaznamenaný bol aj jeden prípad nepriamej korupcie.

Nárast nastal aj v prípadoch, v ktorých sa policajti snažili ovplyvniť vyšetrovanie krivými výpoveďami alebo marením spravodlivosti. Tiež pomáhali páchateľovi vyhnúť sa trestnému stíhaniu. V dvoch prípadoch bolo odhalené, že policajti vyzrádzali utajované skutočnosti.

Zdroj: MV SR

Alkohol za volantom aj lustrácie

Inšpekcia ministerstva vnútra tiež vládu upovedomila o tom, že v roku 2018 bolo spáchaných 22 trestných činov proti životu a zdraviu, čo je o 4 viac ako v roku 2017. Išlo najmä o dopravné nehody. V drvivej väčšine sa ich policajti dopustili mimo služby, iba dvakrát tomu bolo naopak. V súvislosti s dopravnými nehodami došlo aj k spáchaniu 2 trestných činov usmrtenia – raz so služobným vozidlom a raz mimo služby.

Objavil sa tiež prípad neodbornej manipulácie so služobnou zbraňou a ujma na zdraví pri vykonávaní športovej činnosti. Úmyselného ublíženia na zdraví sa policajti dopustili v šiestich prípadov – polovica z nich bola pritom spáchaná v službe.

Zaznamenaný je aj jeden prípad, kedy sa muž zákona dopustil drogovej trestnej činnosti.

Trestných činov proti majetku bolo vlani 15 – opäť viac ako v roku 2017.

Nárast nastal aj v prípadoch, keď policajti šoférovali pod vplyvom alkoholu – bolo ich 11. Inšpekcia však upozorňuje, že až na jeden, boli všetky spáchané mimo služby v čase, kedy mali policajti voľno.

Viac bolo aj prípadov výtržníctva. Naopak, pokles nastal v množstve lustrácií. Policajti sa do informačného systému pozreli neoprávenene “iba” trikrát. “V hodnotenom období roka 2018 nedošlo zo strany policajtov k spáchaniu trestných činov súvisiacich s extrémizmom alebo terorizmom,” uviedli.

Prijatých bolo tiež 151 podaní za zranenie, ktoré mali policajti spôsobiť zadržaným, zaisteným či obvineným osobám. Podľa inšpekcie sa však až “v 134 prípadoch (88,75 %) neprimerané násilie zo strany policajtov nepotvrdilo.”

Najviac obvinených pracovalo v poriadkovej polícii

Najviac obvinených policajtov bolo v roku 2018 v Bratislavskom kraji (36) a v Prešovskom kraji (19). Zároveň v týchto krajoch prišlo oproti roku 2017 aj k najväčšiemu nárastu obvinených policajtov.

Počty obvinených policajtov podľa miesta ich služobného zaradenia v rokoch 2017 a 2018. Zdroj: MV SR

Zaujímavá je štatistika aj z pohľadu veku. Tá ukázala, že z dlhodobého hľadiska je najvyšší počet obvinených policajtov vo vekovej kategórii od 31 do 40 rokov. Najmenej je ich nad 50 rokov – vlani bol takýto prípad iba jeden.

Počty obvinených policajtov podľa ich fyzického veku v rokoch 2017 a 2018. Zdroj: MV SR

Čo sa týka služobného zaradenia obvinených policajtov, najviac ich pracovalo v poriadkovej polícii a to až 48. Hneď za nimi nasledovali dopraváci, z ktorých sa previnilo 35, kriminalisti (19) či príslušníci hraničnej a cudzineckej polície (10).

Počty obvinených policajtov z hľadiska ich zaradenia v jednotlivých službách Policajného zboru a v iných organizačných útvaroch Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v rokoch 2017 a 2018. Zdroj: MV SR

Z pohľadu odslúžených rokov nastal najvýraznejší nárast v skupine obvinených policajtov, ktorí sú v služobnom pomere 11 až 15 rokov. V tejto vekovej skupine bolo tiež zaznamenaných najviac prípadov, až 38. Najmenej porušení zákona spáchali tí policajti, ktorý sú v službe viac ako 20 rokov – bolo ich celkovo 13.

Porovnanie počtov obvinených policajtov v rokoch 2017 a 2018 podľa dĺžky služobného pomeru. Zdroj: MV SR