Spoločnosť Domáce Kultúra PR článok Top

Hra, ktorá prinúti ľudí vážne sa zamyslieť. Naozaj je so Slovenskom všetko v poriadku?

Zdroj: Robert Tappert, archív MDPOH

BRATISLAVA – Mnohými nenávidený, no niektorými aj milovaný. Nacistický vodca Adolf Hitler napáchal množstvo zločinov, ktoré ešte aj dnes otriasajú Slovenskom. Blížia sa parlamentné voľby a inscenáciu Môj boj (Mein Kampf) je až nutné ukázať divákom. Nárast extrémizmu na Slovensku je totiž obrovský a preto sa v Mestskom divadle Pavla Orságha Hviezdoslava rozhodli pripraviť hru, ktorá ľudí prinúti zamyslieť sa a rozmýšľať. Tragikomédia plná humoru je až pálčivo aktuálna.

 

V Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava ožila tragikomédia Georga Taboriho Môj Boj (Mein Kampf). Je to hra plná zvratov a smiechu. No smiechu cez slzy. ,,Taborimu sa podarilo atraktívnou formou inteligentnej čiernej komédie otvoriť tému, kde, ako a kedy v nás vzniká príklon k extrémizmu,’’ povedal pre Glob.sk režisér hry Michal Vajdička. Taboriho provokatívne témy sú plné sarkazmu, ten mu však diváci často odpúšťajú. A tým ich ešte viac chytí za srdcia. Tabori totiž stratil v koncentračných táboroch väčšinu príbuzných a preto si dovoľuje vniesť do hier provokatívne pohľady.

 

Počas hry sa Hitler mení na netvora. Zdroj: Robert Tappert, archív MDPOH

Je to v našich rukách

Inscenácia Môj Boj (Mein Kampf) približuje divákom neobyčajné priateľstvo ešte mladého Hitlera a Žida Šlomo Herzla. Dráždivá Taboriho téma je až pálčivo aktuálna a vyvoláva otázky, na ktoré máme počas hry chuť odpovedať. Čas sa kráti. Parlamentné voľby sa blížia a práve tam môžeme uviesť odpoveď. Režisér Michal Vajdička vybral hru kvôli tomu, čo sa na Slovensku deje. ,,Keď sa mi do rúk dostali prvé predvolebné prieskumy, v ktorých sa na druhom mieste objavila strana s jasným fašistickým odkazom, rozhodli sme sa, že nebudeme stáť so založenými rukami,’’ povedal.

Aj keď sa počas hry diváci poriadne nasmejú, záver všetkých zdvihne zo stoličky. Záverečná scéna totiž hovorí za všetko. Tam sa ukáže pravá beštiálna tvár Hitlera, ktorú všetci tak dobre poznajú. Mnohí mali po skončení záverečnej scény zimomriavky a chuť meniť svet k lepšiemu. A to chcel režisér Michal Vajdička docieliť. Aby ľudia nezabudli na to, čo sa tu dialo a čo sa môže udiať. Jeho posolstvo hovorí za všetko. ,,Jednoznačne poučiť sa na chybách a nedopustiť, aby sa v centre Európy opäť zrodil monštruózny režim, ktorý nerešpektuje ľudské práva,’’ dodal Vajdička.

 

Hra opäť ukazuje pohľad na režim, ktorý zabíjal. Zdroj: Robert Tappert, archív MDPOH

Jasná voľba

Režisér mal už od začiatku jasno v obsadení. Herzla si zahral Csongor Kassai a mladého Hitlera, neskôr nacistického vodcu, stvárnil herec Lukáš Latinák. ,,Lukáš si rád vyhráva negatívnych hrdinov, magorov, je radosť ho pri tom sledovať. Absolútne naplnil moje predstavy. Museli spolu s Csongorom bojovať s kvantami textu, nakoniec sa im to usadilo v hlave a začali si vyhrávať detaily charakterov, vtedy som sa utvrdil v správnosti obsadenia,’’ skonštatoval Vajdička.

 

Režisér Michal Vajdička je s výberom hercov spokojný. Zdroj: Robert Tappert, archív MDPOH

Čo by sa stalo, keby…

Už hneď v úvode spoznáme mladého Hitlera. Najskôr sa snaží so všetkými vychádzať, no jeho výchovu a postoj k Židom nezaprie. Objavuje sa v nocľahárni, ktorá je podporovaná viedenskou židovskou komunitou. Ako chlapec by chcel študovať na výtvarnej akadémii. Okrem toho trpí chronickou zápchou, ktorá mu niekoľkokrát narobí problémy. Žid Herzl sa správa k Hitlerovi niekedy až ako mama. Podporuje ho, no to sa mu stane osudným. Už vtedy sa totiž v Hitlerovi prebúdza vodca a stáva sa jeden z najväčších netvorov dejín. Stretnutie Žida Herzla a Hitlera sa stáva komickou predohrou k tomu, čo ľudstvo neskôr zažilo. Hra si po celý čas pohráva s Hitlerom a s myšlienkou, čo by sa stalo, keby. A tých “keby” sa  nájde v hre naozaj veľa.

 

Mladého Hitlera uvidíte v situáciách, ktoré vás dostanú do kolien. Zdroj: Robert Tappert, archív MDPOH

Studenková ako pani Smrť vyčkáva na Hitlera. Zdroj: Robert Tappert, archív MDPOH

Vstupenky

Lístky na predstavenie sú dostupné v sieti predpredaj.sk.

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Žid Herlz sa počas inscenácie snaží napísať knihu. Hitler sa bude o ňu nakoniec veľmi zaujímať. Zdroj: Robert Tappert, archív MDPOH
Hitler ukazuje diela, ktorými sa chce pochváliť na výtvarnej akadémii. Zdroj: Robert Tappert, archív MDPOH
navigate_before
navigate_next