Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Krízový štáb chce deti dostať čo najskôr do škôl. Do Vianoc majú ambiciózne plány

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA (Petra Hollá / TASR) – Pendleri, hranice, školy a škôlky. To sú hlavné témy, o ktorých dnes rokoval Ústredný krízový štáb. Po viac ako štyroch hodinách premiér Igor Matovič po boku ďalších členov štábu oznámil, čo sa bude diať, ale aj to, čo je zatiaľ iba v rovine plánovania a chcenia. 

 

Aktualizované 19:15 po rokovaní Ústredného krízového štábu

Prvým veľkým rozhodnutím je, že režim pre pendlerov na hraniciach ostane rovnaký, ako doteraz. To znamená, že pri vstupe na Slovensko nebudú potrebovať PCR test. Preukázať sa však budú musieť zmluvou o výkone práce. “Zatiaľ sa nemení režim pre pendlerov, naďalej platí to, čo je vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva,” vysvetlil minister vnútra Roman Mikulec.

„Za najdôležitejšie po rokovaní vnímam zadefinovanie si cieľov, kam sa chceme dostať. A to je, že chceme dostať deti do školy. A to čím skôr,“ povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Plánujú tak spraviť po Troch kráľoch, teda po vianočných prázdninách. Aby sa deti mohli vrátiť po sviatkoch do škôl v čo najväčšom počte okresov, pred Vianocami by sa mal denný limit pozitívnych prípadov na COVID-19 dostať na maximálny počet 500. V nemocniciach by súčasne nemalo byť hospitalizovaných viac ako 1000 ľudí s ochorením či podozrením na COVID-19. Na pľúcnu ventiláciu zároveň nesmie byť napojených viac ako 100 ľudí.

 

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Číslami a ich vývojom budú podmienené aj ďalšie kroky. “Kým celé Slovensko nebude mať týždenný prírastok pozitívnych 750 ľudí, a kým nebude v nemocniciach menej, ako 2000 ľudí, nezačneme zapínať regionálne semafory,” povedal Matovič. “Na udržiavanie súčasnej situácie by nám zrejme stačilo aj dodržiavanie R-O-R, to sa ale nestane,” konštatoval Matovič. Dôvodom má byť fakt, že medzi obyvateľmi sú aj ľudia, ktorí odmietajú nosiť rúška. “Donedávna sme si mysleli, že na zrazenie krivky treba iba lockdown, ale už vieme, že stačí aj plošné testovanie, a na to budeme tlačiť,” dodal vzápätí Matovič.

Premiér tiež povedal, že vláda ani odborníci neplánuje zaviesť celoštátny vianočný lockdown, veria, že sa situácia začne vylepšovať počas vianočných prázdnin. Tie nazval prirodzeným vianočným lockdownom, pretože ľudia veľa necestujú.

 

Zdroj: TASR /AP

Dôraz na plošné testovanie

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) potvrdil, že počas víkendu prebehne testovanie v mestách a obciach, ktoré mali incidenciu pozitívnych ľudí nad jedno percento. Oproti predchádzajúcim testovaniam však nastala závažná zmena. “Teraz to bude na báze absolútnej dobrovoľnosti. Od týchto ľudí nebude potrebné, aby sa preukázali negatívnym antigénovým testom. Chceme, aby to bolo pre ľudí čo najviac pohodlné. Budeme však radi, ak sa ľudia prídu dať otestovať,” informoval Naď. Z neúčasti tak nebudú plynúť žiadne nevýhody. Testovanie bude prebiehať od 8. hodiny ráno do 20. hodiny večer. Ešte dnes zverejnia na stránke somzodpovedny.sk zoznam obcí a miest, ktorých sa týka.

 

“Aj keď sú čísla pozitívne testovaných relatívne priaznivé, nesmieme poľaviť,” upozornil hlavný hygienik Ján Mikas. “Epidemiologická situácia je naďalej vážna. Nechcem vás strašiť, ale nepoľavujme,” povedal Mikas. Ako dodal, v budúcnosti sa Úrad verejného zdravotníctva chce zamerať aj dohľadávanie kontaktov pri pacientoch s pozitívnych antigénovým testom.

Ďalšie novinky

Po novom bude pri prechádzaní cez hranice z rizikových krajín možné preukázať sa PCR testom nie starším ako 72-hodín celkovo z 32 štátov. Ide o 27 členských štátov EÚ plus Nórsko, Island, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. “Podobne to bude aj v prípade možnosti krátkodobých výjazdov za hranice (napr. na 12 hodín). My na rezorte diplomacie si vieme predstaviť aj technické riešenie ako na to, napríklad za účelom zavezenia blízkych osôb na letisko, či pre vybavenie bezodkladnej zdravotnej starostlivosti. Rozhodnú však epidemiológovia na konzíliu,” uviedol na sociálnej sieti.

Minister vnútra Roman Mikulec v súvislosti s PCR testami ešte pred rokovaním krízového štábu upozornil, že tie z Ukrajiny Slovensko neakceptuje. Podľa jeho slov sa majú s nimi totiž robiť viaceré podvody.

Politické rozhodnutie

Dnešné rokovanie sa konalo v čase, keď sa už Slovensko pomaly začalo otvárať. Od dnešného dňa totiž začali platiť nové pravidlá. Medzi nimi aj to, že divadlá, kiná a kostoly môžu pustiť do svojich priestorov toľko ľudí, aby naplnili maximálne 50 percent z kapacity. Odborníci však pred rokovaním krízového štábu upozornili, že ide o veľké epidemiologické riziko. Pripustil to hlavný hygienik Ján Mikas a aj šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Toho novinka, ktorú schválila ešte v piatok Pandemická komisia, nepríjemne prekvapila a hovorí o politickom rozhodnutí. Ak by sa mali niektoré opatrenia predsa len uvoľniť, “siahol” by po školách. “Sám som za to, že ak niečo uvoľňovať, tak v prvom rade školy, prvý stupeň, druhý stupeň, možno stredné školy bez internátov, ale to si nie všetky okresy môžu v súčasnosti dovoliť,” podotkol ešte pred rokovaním. Začať s uvoľňovaním by sa podľa neho mohlo v bezpečnejších okresoch.

S názorom, aby sa neotvárali naraz všetky školy, súhlasí aj Mikas. „Najmä nie na druhom stupni škôl či na stredných školách. Ak by sa situácia výrazne zlepšovala, potom je na diskusiu na ústrednom krízovom štábe, či uvoľníme nejakú časť alebo nie,” povedal.