Zahraničné Politika Top

Hrozí Európe ďalšia vlna utečencov? Turecko im otvorilo hranice, takýto je dôvod

Ilustračná foto: TASR / AP

ANKARA – (Rudolf Dac/TASR) Turecká vláda sa rozhodla, že už nebude sýrskym utečencom brániť v ceste do Európy. Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na jeden oficiálny zdroj z vlády, mali dostať polícia, pobrežná stráž a pohraničná stráž pokyny, aby nechali sýrskych utečencov voľne prejsť.

 

Informovať o tom mal vo štvrtok vysoký turecký úradník. Podľa tejto správy má byť pre utečencov otvorená aj hranica medzi Sýriou a Tureckom. Dôvodom je vraj očakávaný príchod stoviek tisíc sýrskych utečencov, ktorí ušli z provincie Idlib, kde sa odohrávajú boje. Hovorca vládnej strany AKP Ömer Celik k tomu pre CNN Türk povedal: “Turecko už nedokáže udržať ten tlak. Utečenci z Turecka a Sýrie sa túžia dostať do Európy. Nie sme už v stave utečencov zadržiavať.” Oficiálne potvrdenie otvorenia hraníc zatiaľ však neexistuje.

Hovorca tureckého ministerstva zahraničných vecí Hami Aksoy v piatok zopakoval varovanie, že pohyb migrantov smerom na Západ môže pokračovať, pokiaľ sa bude aj naďalej zhoršovať situácia v severosýrskej provincii Idlib. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

“Niektorí žiadatelia o azyl a migranti v našej krajine, znepokojení vývojom, sa pohli smerom k západným hraniciam,” pokračoval Aksoy. “Ak sa situácia zhorší, toto riziko sa bude naďalej zvyšovať.”

Dodal však, že v tureckej migračnej politike k žiadnym zmenám nedošlo.

V roku 2016 bola medzi Tureckom a Európskou úniou (EÚ) uzavretá dohoda s cieľom obmedziť počty utečencov smerujúcich do Európy. Aké dôsledky by mohlo mať súčasné údajné nariadenie tureckej vlády na túto dohodu, nie je zatiaľ jasné.

K hraniciam majú smerovať stovky utečencov

Podľa posledných informácií tureckých médií majú smerovať stovky utečencov k hraniciam s Gréckom a Bulharskom. Podľa správy tureckej tlačovej agentúry DHA v skupine, ktorá začala približne o polnoci smerovať k hraniciam medzi dvoma krajinami Európskej únie a tureckou provinciou Edirne, bolo okolo 300 migrantov vrátane žien a detí. V skupine sú podľa týchto informácií ľudia zo Sýrie, Iránu, Iraku, Pakistanu a Maroka, informuje TASR.

Podľa tohto zdroja sa migranti zišli aj na pobreží západného Turecka v oblasti mesta Čanakkale s cieľom cestovať loďou na grécky ostrov Lesbos. Na správy reagoval aj maďarský premiér Viktor Orbán. Ten uviedol, že sa treba pripraviť na novú vlnu migrantov.

Mimoriadne zasadnutie v prezidentskom paláci

Turecký prezidentský palác v Ankare zvolal vo štvrtok neskoro večer mimoriadne zasadnutie k situácii v provincii Idlib. Informovali o tom napríklad televízie CNN a NTV. Rokovanie trvalo dve hodiny. Štátna agentúra Anadolu informovala, že zasadnutie viedol sám prezident Recep Tayyip Erdogan. Na rokovanie bola prizvaná aj najväčšia opozičná strana CHP. 

Dôvodom zasadnutia mal byť nálet sýrskej armády v provincii Idlib, pri ktorom zomreli desiatky tureckých vojakov. 

Turecký prezident Erdogan zvolal mimoriadne bezpečnostné zasadnutie. Zdroj: SITA / AP

Odplata Turecka

Odplatou za nálety mal byť následný útok tureckej armády v noci na piatok na postavenia sýrskych vládnych jednotiek. Útoky prebiehali zo vzduchu aj zo zeme, uviedol hovorca tureckého prezidenta Erdogana. Útoky potom pokračovali, dodal hovorca.

Neskôr v noci žiadala Ankara o podporu NATO a medzinárodné spoločenstvo. “Vyzývame celé medzinárodné spoločenstvo k tomu, aby si plnilo svoje povinnosti,” hovorí sa vo vyhlásení. Hovorca AKP Celik uviedol, že NATO musí stáť po boku Turecka. Zároveň neskrývane pohrozil, že Turecko otvorí svoje hranice sýrskym utečencom v krajine, aby sa mohli dostať do Európy: “Naša utečenecká politika zostáva rovnaká. Ale máme tu určitú situáciu. Už nemôžeme utečencov ďalej zadržiavať,” povedal.

V Idlibe sa vedú tvrdé boje

Idlib je poslednou oblasťou rebelov v sýrskej občianskej vojne. Situácia tam najnovšie opäť eskalovala. Turecko v bojoch podporuje islamistických rebelov. Sýrska vláda podpísala s Ruskom dohodu, že v Idlibe zriadi deeskalačnú zónu a umiestni tam pozorovacie stanoviská. V skutočnosti by tam malo platiť prímerie. V uplynulých týždňoch však sýrska armáda s podporou Ruska naďalej v oblasti pokročila.

Pri zrážkach sýrskych a tureckých jednotiek zomrelo v regióne do štvrtka rána za posledný mesiac 20 tureckých vojakov. 

Erdogan opakovane varoval, že podnikne odvetné opatrenia, ak sa sýrske jednotky nestiahnu. Zodpovedajúce ultimátum nasmerované na sýrsku vládu má vypršať na konci februára. Súčasne pokračujú rokovania s Ruskom.

Mohlo by vás zaujímať