Zahraničné Spoločnosť Top

Hrozivá bilancia lekárov z USA. Zákaz vychádzania má podľa nich tragické následky

Počas lockdownu stúpol počet samovrážd. Ilustračná foto: pixabay

SAN FRANCISCO – Obmedzenie pohybu (lockdown) a izolácia počas koronakrízy zanechali podľa odborníkov na ľuďoch psychické následky. Lekári a zdravotné sestry z John Muir Medical Center v kalifornskom meste Walnut Creek neďaleko San Francisca teraz dokonca informovali, že počas izolácie napočítali viac úmrtí spôsobených samovraždami než samotným koronavírusom.

 

Len počas štyroch týždňov izolácie sa vyskytlo viac pokusov o samovraždu, ako inak za celý rok. Uviedol to v rozhovore pre televíziu ABC News lekár z pohotovosti vo Walnut Creek Mike deBoisblanc.

Sociálna izolácia si vyžiadala svoju cenu

Týmto vyhlásením sa zdravotnícky personál zapojil do diskusií o uvoľňovaní zákazu vychádzania. Tieto údaje sa rozhodli zverejniť, pretože už nemohli ignorovať vlnu samovrážd. Kolegyňa DeBoisblanca, Kacey Hansenová pracuje už 33 rokov ako zdravotná sestra v nemocnici a podelila sa o svoje obavy: “Sociálna izolácia si vyžiadala svoju cenu. Od začiatku som to tušila. Ale cena je omnoho väčšia, ako som sa obávala.”

To nie je volanie o pomoc

“To, čo som teraz videla, som nikdy predtým nezažila. Nikdy predtým som nevidela toľko úmyselne spôsobených zranení,” povedala. Vzhľadom na závažnosť a odhodlanie pacientov tiež nie je možné zachrániť toľko ľudí ako obvykle, sťažuje sa Hansenová. “Chcú len jednoducho zomrieť,” vysvetlila zdravotná sestra a dodala: “Ľudia niekedy robia to, čomu hovoríme gesto. To sa dá nazvať volaním o pomoc. My však teraz sledujeme niečo úplne iné. Je to zdrvujúce.”

Po útokoch z 11. septembra 2001 v New Yorku sa u 10 percent dospelých objavili depresie. Ilustračná foto: pixabay

Aj skoršie poznatky preukázali, že kríza spôsobuje viac psychických chorôb. Tím autorov pod vedením Sandra Galeu z bostonskej univerzity upozornil v odbornom časopise „Journal of the American Medical Association“ na to, že po útokoch z 11. septembra 2001 v New Yorku sa u 10 percent dospelých objavili depresie.

Takisto po španielskej chrípke a epidémii SARS v Hongkongu si siahlo na život viac ľudí ako obvykle, informoval britský psychiater v odbornom časopise “Lancet Psychiatry”.

Lekár deBoisblanc vidí len jedno východisko na zníženie počtu samovrážd a tým je uvoľnenie uvaleného zákazu vychádzania. “Ja osobne si myslím, že je na to čas,” povedal.

USA sú najviac postihnutou krajinou

V USA doteraz zaznamenali 98 218 obetí koronavírusu, ktorý spôsobuje nebezpečný  COVID-19. Z posledných údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa (JHU) vyplýva, že potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 je 1.66 milióna. Spojené štáty sú stále krajinou, ktorú globálna pandémia zasiahla najťažšie.

Z obavy z ďalšieho rozšírenia nákazy bude v USA od utorka platiť zákaz cestovania do Spojených štátov z Brazílie. Tá patrí k najviac postihnutej krajine Latinskej Ameriky

Mohlo by vás zaujímať: